BRUSEL. Členské krajiny Európskej únie vyjadrili dnes solidaritu s Českou republikou, voči ktorej Kanada zaviedla vízový režim z dôvodu nárastu žiadostí o azyl. Uviedol to dnes v Bruseli švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy.
Podľa šéfa švédskej diplomacie nejde o bilaterálnu česko-kanadskú otázku, ale o záležitosť medzi Kanadou a celou EÚ. Bildt verí, že tento problém sa podarí vyriešiť čo najskôr.
Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí SR Oľga Algayerová vyhlásila, že je neprijateľné, aby akákoľvek krajina zavádzala víza voči niektorému z členských štátov EÚ, pretože ide o demokratické režimy rešpektujúce ľudské práva. Zároveň zdôraznila, že českých žiadateľov o azyl v Kanade vedú k tomuto kroku jasne ekonomické dôvody.
"Tí migranti z ČR sú vlastne ekonomickými migrantmi, to nie sú praví utečenci žiadajúci o azyl z politických dôvodov. Myslíme si, že Kanada by mala upraviť svoju azylovú politiku a myslíme si, že by EÚ mala mať rozhodne jednotný prístup v rokovaniach s Kanadou," uviedla Algayerová, pripomínajúc, že vyše 50 percent žiadostí je stiahnutých ešte predtým, než sa k nim vyjadrí kanadský imigračný úrad.
"Takže tie dôvody sú tam asi nejaké iné," konštatovala Algayerová.
ČR v reakcii na zavedenie víz zo strany Kanady zaviedla vízový režim pre kanadských občanov, ktorí sú držiteľmi diplomatických a služobných pasov. O tom, že by takto chcela postupovať v rámci solidarity aj niektorá ďalšia krajina EÚ, sa podľa štátnej tajomníčky nehovorilo. Algayerová si myslí, že nie je správne, aby sa v takýchto prípadoch postupovalo bilaterálne.
"Na celoplošnom zavedení víz pre Kanadu by sa museli zhodnúť všetky členské krajiny a momentálne si myslíme, že je vždy lepšie využiť rokovania a vysvetliť si vzájomné pozície tak, aby čo najskôr boli tieto vízové režimy odstránené," dodala Algayerová.
Rovnako sa nedebatovalo ani o možnostiach predvolania kanadských veľvyslancov v jednotlivých členských krajinách. Štátna tajomníčka takýto postup nevylučuje, hoci Slovenská republika to zatiaľ nezvažovala.
Brusel momentálne rokuje s kanadskou stranou. Európska komisia má na jeseň predložiť správu analyzujúcu túto situáciu a možné postupy.