Brusel 14. mája (TASR) Na úvod 3. konferencie OSN o najchudobnejších krajinách sveta, ktorá sa dnes začala v Bruseli, bohaté štáty prisľúbili chudobným krajinám pomoc pri zbavovaní sa "rakoviny chudoby".
Počas prvého dňa konferencie vo väčšine prejavov zaznela ľútosť nad príliš pomalým pokrokom v boji proti chudobe i chorobám ako AIDS, ktoré najviac postihujú 49 najchudobnejších štátov sveta.
Lídri bohatých i chudobných krajín sa spoločne s najvyššími predstaviteľmi medzinárodných organizácií a humanitárnych skupín dožadovali intenzívnejšieho úsilia pri pomoci najchudobnejším krajinám dostať ich zo zúfalej situácie.
Počet extrémne chudobných krajín ležiacich väčšinou v Afrike a Ázii sa za posledných 30 rokov skoro zdvojnásobil z 25 na 49. Ich obyvatelia musia vyžiť z menej ako jedného dolára na deň.
"Rakovina chudoby" je hlavným problémom rozvojových krajín, vyhlásil prezident Európskej komisie Romano Prodi na úvodnej tlačovej konferencii. Ako ďalej uviedol, "je v našich silách odstrániť túto rakovinu a je to naša povinnosť a záväzok". Európskym krajinám prisúdil v tomto boji vedúcu úlohu.
Francúzsky prezident Jacques Chirac tiež zdôraznil potrebu pomoci rozvojovým krajinám: "Medzinárodné spoločenstvo nemá právo odpísať 600 miliónov ľudí. Práve dnes musíme spoločne splniť našu ľudskú povinnosť." Francúzsko vyhradilo desať miliárd eúr na vyrovnanie dlhov rozvojových krajín, dodal Chirac. Paríž tiež navrhol, aby Svetová banka poskytovala najchudobnejším krajinám financie na určitý druh sociálnej starostlivosti.
Tanzánsky prezident Benjamin Mkapa však delegátov konferencie schladil upozornením, že dôkazom ich evidentného zlyhania je už len fakt, že sa táto konferencia ešte koná 20 rokov po prvej takejto konferencii OSN a 11 rokov po druhej.
"Potrebujeme hlbší pohľad na to, či všetci zúčastnení najmä vlády bohatých a chudobných štátov - smerujú k zabezpečeniu toho, že tento raz nezlyhajú," povedal Mkapa.
Výkonný riaditeľ medzinárodnej charitatívnej organizácie Oxfam International John Sayer kritizoval prázdne sľuby, ktoré dali vlády v minulosti. "Ak sa vaše slová nezmenia na činy, po čase zistíte, že sa k vám pridáva čoraz menej mimovládnych organizácií a oveľa viac ich bude pri podobných konferenciách na uliciach," varoval.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan vyzval bohaté štáty, aby začali poskytovať pomoc chudobným a upozornil, že zatiaľ neurobili nič pre to, aby tieto krajiny zbavili bremena vysokých dlhov.
Prezident Svetovej banky James Wolfensohn vyhlásil, že vo svete existujú zdroje, vedomosti a vôľa eliminovať chudobu. Ako ďalej dodal, prišiel čas na novú dohodu medzi bohatými a chudobnými krajinami.
Cieľom týždňovej konferencie, ktorá sa koná na pôde Európskej únie, je načrtnúť akčný plán na pomoc rozvojovým krajinám. To však už bolo cieľom predchádzajúcich dvoch stretnutí v rokoch 1981 a 1990 prijaté plány sa však nezrealizovali.