Budapešť 14. mája (TASR) - Za "divadlo" označil hodnotenie ponúk americkej a švédskej strany v súvislosti s nákupom stíhačiek pre Maďarskú armádu opozičný poslanec budapeštianskeho parlamentu Ferenc Juhász, ktorý je podpredsedom branného výboru zákonodarného zboru. Predstaviteľ Maďarskej socialistickej strany (MSZP) tak učinil v otvorenom liste adresovanom premiérovi Viktorovi Orbánovi, v ktorom napísal, že porovnávacia štúdia je z odborného hľadiska neakceptovateľná a opiera sa jednoznačne o prekoncepciu.
Ferenc Juhász pripomenul, že maďarský parlament vlani v júni za podpory väčšiny v ňom zastúpených strán schválil uznesenie o dlhodobej transformácii Maďarskej armády, ku ktorej by malo dôjsť v troch stupňoch v období rokov 2000-10. Za hlavnú úlohu rokov 2006-10 označuje tento dokument technickú modernizáciu ozbrojených síl.
"Vy a členovia Vašej vlády ignorujete demokratické inštitúcie krajiny, parlament a jeho výbory, ich rozhodnutia, medzinárodný kredit krajiny. Iba tak sa mohlo stať, že vláda začala s činnosťou, ktorá je v rozpore s uznesením parlamentu a ktorá nebola ničím zdôvodnená. Takúto požiadavku nevyslovilo voči našej krajine ani NATO," uvádza sa medziiným v otvorenom liste predsedovi vlády.
Autor listu Ferenc Juhász patrí k ostrým kritikom postupu vládnej koalície v otázke modernizácie maďarského letectva. Z jeho iniciatívy sa 15. februára uskutočnilo mimoriadne zasadanie branného výboru, na ktorom koaličná väčšina rozhodla, že grémium sa ešte nemusí zaoberať otázkou nákupu použitých stíhačiek typu F-16, pretože táto problematika ešte nedospela do primeraného štádia.
Podľa Juhászovho názoru by sa vláda Viktora Orbána dopustila zaradením amerických strojov použiteľných iba na niekoľko rokov do výzbroje Maďarskej armády vážneho prešľapu, ktorý už pred troma mesiacmi označil z odborného hľadiska za úplne neopodstatnený krok. Juhász sa domnieva, že rozhodnutie Kabinetu pre národnú bezpečnosť vlády Maďarskej republiky o lízingovom nákupe 24 stíhačiek typu F-16 pri nákladoch 160 miliárd forintov nie je opodstatnené z bezpečnostnopolitického, ekonomického, ani odborného aspektu.
Vládny kabinet podľa socialistického poslanca obišiel parlament, čo je vážne porušenie právnych noriem i Ústavy Maďarskej republiky. Zaradenie nových zbraňových systémov do výzbroje si totiž vyžaduje súhlas zákonodarného zboru.
Námestník štátneho tajomníka rezortu obrany János Kárász na februárovom zasadaní zdôraznil, že zasadanie kabinetu pre národnú bezpečnosť sa skončilo splnomocnením ministerstva obrany, aby začalo rokovania o predmetnej otázke, ale nie konkrétnym rozhodnutím o nákupe amerických strojov. Návrh USA je v súčasnosti najvypracovanejší, ale stroje ponúklo aj Švédsko, Holandsko a Kanada. Na margo životnosti amerických strojov uviedol, že cena vo výške 160-180 miliárd forintov by popri zbraňových systémoch a infraštruktúre zahrňovala aj modernizáciu vybavenia stíhačiek, ktoré by bolo možné využívať 25 rokov.
V Maďarsku sa o nákupe nových stíhačiek začalo hovoriť ešte v roku 1995 za vlády premiéra Gyulu Horna. Jeho kabinet, ako aj súčasná vládna koalícia pod vedením Viktora Orbána však rozhodnutie o nákupe strojov opakovane odložila s odvolaním sa na limitované hospodárske možnosti štátu. Stalo sa tak napriek tomu, že výrobcovia strojov - od americkej firmy Lockheed Martin, ktorá je producentom strojov F-16, cez ďalšieho amerického výrobcu McDonnell Douglas, francúzskeho Dassault Aviation až po švédsky Saab, ktorý je spolu s British Aerospace výrobcom stíhačiek Gripen - sa predbiehali s ponukami.