PHUKET.
"Spojené štáty sa vrátili do juhovýchodnej Ázie," povedala Clintonová na tlačovej konferencii niekoľko minút pred podpisom Zmluvy o priateľstve a spolupráci v juhovýchodnej Ázii (TAC). Je to voľný súbor pravidiel správania sa v regióne, ktorý už podpísalo desať zakladajúcich krajín Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v roku 1976, ako aj väčšina partnerských krajín združenia, napríklad Austrália, Čína, India, Japonsko a Južná Kórea.
Administratíva bývalého prezidenta USA Georgea W. Busha odmietla dokument podpísať. Prezident Barack Obama ho vníma ako symbolické a ústretové gesto USA voči Ázii, pretože si nevyžaduje ratifikáciu v Kongrese.
"Prezident USA (Barack) Obama a ja si myslíme, že tento región je kľúčový pre pokrok, mier a prosperitu sveta," uviedla Clintonová pred podpisom zmluvy.
Ministerka sa na thajskom ostrove Phuket zúčastní aj na regionálnom bezpečnostnom fóre ASEAN (ARF), hlavnej bezpečnostnej udalosti Ázie, na ktorom sa vo štvrtok stretnú ministri zahraničných vecí 27 štátov.
Fórum bude zamerané na hlavné bezpečnostné hrozby regiónu - jadrový zbrojný program Severnej Kórey (KĽDR) a pokračujúcu politickú nestabilitu v Mjanmarsku.
Clintonová dnes vyzvala na "nevyhnutnú denuklearizáciu" KĽDR ako jedinú "možnú cestu" pre Pchjongjang. Zároveň vyzvala Mjanmarsko, aby prepustilo politických väzňov vrátane opozičnej líderky Aung Schan Su Ťij a prijalo ďalšie opatrenia smerom k zabezpečeniu dôveryhodnosti budúcoročných parlamentných volieb.