Peking 14. mája (TASR) - Návrh zákona predložený v americkom Kongrese na podporu Tibetu je prejavom americkej "neznalosti a arogancie" voči ľudským právam, skonštatoval dnes v angličtine vychádzajúci čínsky denník China Daily. Ďalšia právna norma, pokračuje denník, ktorou americký Senát už uznal 10. marec za "tibetský národný deň" môže americko-čínske vzťahy iba zhoršiť.
V súvislosti s pokračujúcim turné tibetského duchovného vodcu po Spojených štátoch denník prezentuje rapídny ekonomický rozvoj tohto himalájskeho regiónu pod záštitou čínskych ekonomických reforiem a obviňuje Washington zo zasahovania do vnútorných záležitosti Číny. "Takýto postoj je dôkazom ich neznalosti histórie alebo arogancie a nevôle," pokračuje China Daily a dodáva, že "je ťažké diskutovať s ľuďmi vzdorovitými, ktorým chýbajú potrebné znalosti".
Čína, ktorá okupuje Tibet od roku 1950, obviňuje dalajlámu zo separatizmu, ale nositeľ Nobelovej ceny za mier tvrdí, že bojuje za kultúrnu a náboženskú autonómiu, a nie za nezávislosť.
Členovia amerického Kongresu volajú po novom a komplexnejšom prístupe k Tibetu, vrátane vymenovania osobitného koordinátora pre tibetskú otázku, a poskytnutie vyše dvoch miliónov dolárov na humanitárnu pomoc pre tibetských utečencov.
Návrh zákona, ktorý americký Kongres prerokuje v stredu, je určený na "ochranu kultúrnej, náboženskej, jazykovej a etnickej identity" Tibeťanov a posilnenie dialógu medzi Pekingom a dalajlámom. Podľa navrhovanej právnej normy by mal "osobitný koordinátor pre tibetskú otázku" pôsobiť v rámci amerického ministerstva zahraničných vecí, ktoré by sa malo snažiť aj o otvorenie americkej kancelárie v Lhase tibetskom hlavnom meste.
V rámci trojtýždňového turné po siedmich amerických mestách dalajláma minulý týždeň zavítal do Minneapolisu a Salt Lake City. V nasledujúcich dňoch navštívi Kaliforniu. Najvyšší tibetský duchovný vodca by mal 22. mája pricestovať do Washingtonu a stretnúť sa s doteraz nešpecifikovanými predstaviteľmi americkej administratívy.
Dalajláma, zdržiavajúci sa v indickom exile, utiekol z Tibetu v roku 1959 po nevydarenom povstaní Tibeťanov proti čínskym okupantom. Povstanie vypuklo 10. marca 1959.