Brusel 14. mája (TASR) - Ministri obrany členských krajín Európskej únie (EÚ) zatiaľ nedospeli k dohode tom, akým spôsobom bude vytvorená európska jednotka rýchleho nasadenia, stále však trvajú na svojich plánoch vytvoriť do konca tohto roku aspoň malú jednotku schopnú akcie.
S cieľom zabezpečiť splnenie svojich zámerov budú musieť zorganizovať ešte jednu konferenciu, zameranú na vyriešenie nedostatkov v početných stavoch a výzbroji novej jednotky v sile 60.000 mužov. Konferencia je naplánovaná na november tohto roku.
Björn von Sydow, minister obrany Švédska, ktoré EÚ momentálne predsedá, sa po dnešnom ministerskom rokovaní v Bruseli pred novinármi vyhol odpovediam na otázky, akú veľkú jednotku bude mať pätnástka do konca tohto roku pripravenú, dodal len, že EÚ neuvažuje o žiadnych konkrétnych misiách.
Minulý november krajiny EÚ prisľúbili, že pre potreby európskych síl dajú k dispozícii asi 100.000 vojakov, 400 bojových lietadiel a 100 plavidiel. Záväzky sa však doteraz nepodarilo splniť v kritických oblastiach ako strategické letecké spojenie, komunikácia, velenie, spravodajstvo a logistika.
Jednotka rýchleho nasadenia má byť pilierom bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ. Bude zameraná na krízový manažment a bude vysielaná len na mierové alebo humanitárne misie, na ktorých sa NATO ako celok nebude podieľať. V prípade potreby bude európska jednotka využívať zdroje aliancie.
Podľa plánov má byť jednotka do roku 2003 schopná nasadenia do dvoch mesiacov od prijatia príslušného rozhodnutia a v krízovej oblasti má byť schopná pôsobiť rok. EÚ neplánuje vytvorenie štruktúry kolektívnej obrany, ktorá je jednou z hlavných funkcií NATO.
"Sme si vedomí deficitu vo vojenských a civilných schopnostiach pre tieto typy úloh," povedal von Sydow. Švédsky minister zároveň dodal, že EÚ chce svoju jednotku pripraviť tak, aby bola schopná zasiahnuť účinne.
Ďalší veľký problém, ktorý musia európske krajiny vyriešiť, je exitujúca angažovanosť v rámci NATO a skutočnosť, že veľká časť ich vojenských síl pôsobí pod velením aliancie v Kosove a v Bosne.
EÚ vytvorila tri stále štruktúry pre vojenské otázky - stály politický a bezpečnostný výbor, vojenský výbor a vojenský štáb. Ministri obrany teraz majú pristúpiť k operačnej fáze obranného krídla EÚ.
Podľa von Sydow ministri obrany schválili program vojenských cvičení, ktorý sa začne na budúci rok. Za rok sa majú uskutočniť asi dva manévre. Na úvod sa ráta s veliteľskými cvičeniami, to znamená skúškou operácií veliteľov a hlavných štábov bez nasadenia vojakov v poli.
Plán financovania európskej jednotky bude predložený na júnovom summite EÚ vo švédskom Göteborgu, dodal von Sydow.