Reportáž zo Štrbského plesa - čítajte
BRATISLAVA. Na začiatku bolo viac ako štyristo miest takmer zo všetkých krajín sveta. Slovensko malo nasadené štyri prírodné divy. Z nich sa do druhého kola hlasovania dostalo Štrbské pleso spolu s ďalšími 76 semifinalistami.
28 finalistov Z 28 vybraných úkazov vyberú ľudia na celej planéte sedmičku najkrajších. Anketa je na internetovej adrese www.new7wonders.com.
Amazonský prales v Južnej Amerike Angelove vodopády vo Venezuele Záliv Fundy v Kanade Čierny les v Nemecku Plytčiny Bu Tinah v Spojených arabských emirátoch Útesy Moher v Írsku Mŕtve more v Izraeli a Jordánsku Tropický dažďový prales El Yunque v Portoriku Súostrovie Galapágy v Ekvádore Grand Canyon v Spojených štátoch amerických Veľká koralová bariéra pri Austrálii a Papue Novej Guiney Zátoka Ha Long vo Vietname Vodopády Iguazu v Brazílii a Argentíne Jaskyne Jeita Grotto v Libanone Sopečný ostrov Čedžu pri Južnej Kórei Vrch Kilimandžáro v Tanzánii Národný park Komodo v Indonézii Súostrovie Maledivy Mazurské jazerá v Poľsku Vrch Matterhorn/Cervino vo Švajčiarsku a v Taliansku Fjord Milford Sound na Novom Zélande Bahenné sopky v Azerbajdžane Podzemná rieka Puerto Princesa na Filipínach Les Sundarbans v Indii a Bangladéši Stolová hora v Južnej Afrike Pieskovcová hora Uluru v Austrálii Sopka Vezuv v Taliansku Pohorie Ju-šan na Taiwane.
Do záverečného finále sa však už rarita z Vysokých Tatier neprebojovala. Medzinárodná porota do finále s 28 zástupcami vybrala napríklad poľské Mazurské jazerá či švajčiarsko-taliansky vrch Matterhorn.
Ľudia si vyberú O tom, ktoré úkazy sa nakoniec, stanú siedmimi divmi prírody, nakoniec rozhodnú ľudia. Za svojho finalistu môžu prostredníctvom internetovej stránky www.new7wonders.com či telefónnej linky hlasovať až do roku 2011. Môžu si zvoliť americký Grand Canyon, taliansku sopku Vezuv či amazonský prales.
Tieto miesta sa podľa predpokladov dostali medzi finalistov. Prekvapením je však účasť nemeckého Čierneho lesa, azerbajdžanských vulkánov či argentínsko-brazílskych vodopádov Iguazu.
Dôvodom rôznorodosti je fakt, že finalistov vyberal „panel expertov“. Pozostával z vedcov, novinárov či aktivistov a viedol ho bývalý riaditeľ organizácie UNESCO, Španiel Federico Mayor Zaragoza.
Podmienky na určenie, ktoré prírodné divy sa dostanú ďalej, boli relatívne jasné. Rozhodovala krása nominovaného divu, jeho ekologická dôležitosť, rôznorodosť fauny a flóry v danej oblasti, historický rozmer i poloha na kontinente.
Poľské Mazurské jazerá. FOTO - ZUZANA KOHÚTKOVÁ
Čierny les. FOTO - SITA/AP
Galapágy. FOTO - WIKIMEDIA
Organizátori svetovej ankety chceli zabezpečiť, aby bola ako tak dodržaná geografická rovnováha a kontinenty mali zhruba rovnaký počet finalistov. Európa ich má päť.
Ochrana prírody Pred dvomi rokmi spoločnosť New 7 Wonders vyhlásila výsledky ankety o nových sedem divov sveta.
Pôvodné antické divy vtedy nahradili rímske Koloseum či Veľký čínsky múr. Hlasovalo vtedy sto miliónov ľudí. Po úspechu sa rozhodli pokračovať.
Vezuv. FOTO - ČTK/AP
„Ak chceme čosi zanechať našim deťom, musíme si to najskôr vážiť,“ povedal agentúre AP Bernard Webber, zakladateľ a riaditeľ organizácie, ktorá za anketou stojí.
Medzi finalistov ankety Sedem divov prírody sa dostala aj rieka Amazonka. FOTO - SITA / AP