BANGKOK.
"Máme podozrenie, že sa niečo deje. Silnejúca spolupráca so Severnou Kóreou môže mať skrytý jadrový podtón," uviedol David Albright, prezident washingtonského Inštitútu pre vedu a medzinárodnú bezpečnosť (ISIS).
Citlivá otázka bude pravdepodobne rezonovať aj na okraji tohtotýždňovej bezpečnostnej konferencie Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Thajsku.
Obavy v tomto smere nedávno posilnila prekazená plavba severokórejskej lode, sledovanej americkým námorníctvom, ktorá smerovala do bývalej Barmy s podozrivým nákladom.
Podľa juhokórejského bezpečnostného predstaviteľa mohlo ísť o rakety typu Scud a materiálu súvisiace s jadrovým programom. Severná Kórea podľa tohto zdroja pomáha Mjanmarsku pri zakladaní nukleárnych zariadení. Podobné špekulácie už dlho cirkulujú v mjanmarskej exilovej komunite.
Nedávno sa objavili aj nepotvrdené správy o vlaňajšej tajnej návšteve vysokých vojenských predstaviteľov Mjanmarska v KĽDR, počas ktorej malo dôjsť k dohode o modernizácii mjanmarskej armády.
V júni prenikla do médií séria fotografií, údajne zachytávajúcich rozsiahlu sústavu podzemných tunelov, ktoré Mjanmarsko vyhĺbilo v spolupráci s Pchjongjangom. Japonsko v júni zatklo dvojicu Severokórejčanov, ktorí vraj chceli do Mjanmarska prepašovať materiály na výrobu rakiet.
Jasný dôkaz o údajných snahách mjanmarských generálov o vstup do jadrového klubu zatiaľ neexistuje. Vývoj atómovej zbrane v jednej z najchudobnejších krajín sveta by mohol trvať aj niekoľko desaťročí, podľa expertov je však potrebné kroky Mjanmarska pozorne sledovať.
Zdroj: Associated Press