PRINCETON, WASHINGTON. Až 58 percent Američanov si myslí, že praktický úžitok z vesmírnych programov vyvažuje ich vysoké náklady. Podiel Američanov s priaznivým názorom na vesmírne programy sa podľa prieskumov Agentúry Gallup od roku 1980 dokonca zvyšuje.
Väčšina Američanov podporuje vesmírne programy Amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a 60 percent Američanov si myslí, že ich financovanie by sa malo zachovať (46 percent) alebo byť zvýšené (14 percent). Toto číslo je však zatiaľ v poradí druhé najnižšie od začiatku sledovaného obdobia v roku 1984.
Najnespokojnejší s financovaním NASA boli Američania v roku 1993, keď ich postihla ekonomická kríza a keď zaznamenal úrad technické problémy paralelne vo viacerých programoch. V tom istom roku mala NASA v očiach verejnosti aj najnižší rating (43 percent). Najvyššiu dôveru si získal úrad v roku 1998, kedy sa do vesmíru vrátil astronaut zo 60. rokov, John Glenn. Prácu NASA vtedy ako excelentnú hodnotilo až 76 percent Američanov.
Pre porovnanie: odpovede Američanov z roku 2003
Rozdielnosť v názoroch na poslanie a aktivity NASA identifikovala agentúra pri vekovom a vzdelanostnom rozlíšení respondentov. Ľudia vo veku nad 50 rokov a ľudia s nižším a stredným vzdelaním majú relatívne skeptický postoj v porovnaní s mladšími a vysokoškolsky vzdelanými Američanmi.
Na otázku, či 40 rokov výskumu po prvom pristátí človeka na Mesiaci prinieslo uspokojivé výsledky, odpovedalo 63 percent respondentov vo veku do 50 rokov kladne, zatiaľ čo v skupine respondentov nad 50 rokov to bolo iba niečo vyše 50 percent.
Telefonický prieskum uskutočnila Agentúra Gallup v dňoch 10. 12. júla na vzorke 1018 dospelých respondentov. Štandardná odchýlka predstavuje tri percentá.
Ochota tolerovať ľudské obete (v percentách)
Pri dvoch nešťastiach raketoplánov zahynulo dovedna štrnásť kozmonautov. Koľko nešťastí ste ochotní ešte tolerovať, aby výskum vesmíru stále napredoval? (možnosti v grafe: každú 10. misiu - každú 100. misiu, alebo vôbec žiadnu - zastavenie programu)
prieskum z roku 2003
Obama: Pristátie na Mesiaci túto krajinu naďalej inšpiruje
Trojčlennú posádku Apolla 11 v zložení Buzz Aldrin, Neil Armstrong a Michael Collins v pondelok pri príležitosti 40. výročia pristátia človeka na Mesiaci prijal americký prezident Barack Obama.
Podľa neho astronauti z Mesiaca inšpirovali celú generáciu fyzikov, chemikov, matematikov a ďalších vedcov vesmírneho výskumu a neprestali byť inšpiráciou ani po 40 rokoch od historickej prechádzky Neila Armstronga a Buzza Aldrina po mesačnom povrchu.
"Myslím si, že všetci sa pamätáme na moment, keď sa ľudstvo konečne odpútalo od tejto planéty a bolo schopné prebádať hviezdy," uviedol prezident počas mediálneho vystúpenia po boku trojice populárnych amerických astronautov.
"Je správne povedať, že excelencia v bádateľstve a v objavovaní bude navždy reprezentovaná mužmi z Apolla 11," vyzdvihol Obama zásluhy trojice astronautov z takmer štvorročného vesmírneho programu, ktorým sa ako prvým podarilo na Mesiaci pristáť.
Prezident vyzdvihol osobné kvality astronautov a vesmírnych vedcov a pripomenul, že jeho úsilím je spopularizovať vedu a zvýšiť vzdelanostnú úroveň v krajine. Pripomenul, že poslaním Amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) nie je a nikdy nebude naplnenie zvedavosti Američanov, ale výskum a plnenie praktických úloh. Obama sa nevyjadril k budúcnosti NASA a k prehodnoteniu financovania jej drahých programov vrátane misie návratu na Mesiac.
V deň 40. výročia historického pristátia si Obama spomenul aj na vlastné vnímanie misií Apolla, hoci mal v tom čase sedem rokov. Žil vtedy na Havaji a podľa vlastných slov často z pliec svojho deda pozoroval návrat vesmírnych modulov, ktoré pristávali v Tichom oceáne. "Predstierali sme, že nás akože vidia a mávali sme astronautom na privítanie späť doma," zaspomínal si Obama na historické misie Apolla.
Nahrávku výstupu na Mesiac zachránil pre NASA Hollywood
Nahrávku prvých krokov Neila Armstronga však NASA pred rokmi nedopatrením vymazala a videozáznam historického okamihu museli reštaurovať zo štyroch menej kvalitných nahrávok, ktoré NASA neskôr opäť získala. Videá upravila do novej podoby Hollywoodska firma, ktorá sa zaoberá reštaurovaním starých filmov.
Veľké hľadanie videozáznamov z Mesiaca sa v NASA začalo pred tromi rokmi. Úrad musel napokon pred celým svetom priznať, že 45 kaziet Apolla 11 s videozáznamami vo vysokom rozlíšení nedopatrením vymazal a opätovne použil. Podľa vedúceho projektu obnovy Dicka Nafzgera mala NASA v 70. a 80. rokoch nedostatok záznamového materiálu, preto využívala kazety so staršími záznamami. Celkovo ich bolo vymazaných okolo 200.000, ale konečná správa o stratách bude zverejnená až o niekoľko týždňov.
Obnovené videonahrávky zverejnila NASA iba krátko pred 40. výročím prvého pristátia človeka na Mesiaci. V novom videoklipe bola odstránená zahmlenosť a prach, v dôsledku čoho sa nielenže zvýšila jeho kvalita, ale je na ňom možné vidieť aj odrazy na priehľadnej časti prilby Neila Armstronga. Doteraz bolo zverejnených iba 40 percent obnovených záznamov a práce na získaných záznamoch ešte stále pokračujú. Zreštaurované filmy sú k dispozícii na internetovej stránke www.nasa.org.
Zlepšovanie kvality nahrávok Apolla 11 dostala na starosti Hollywoodska filmová spoločnosť, ktorá sa zaoberá reštaurovaním a digitalizáciou starých hollywoodskych filmov. Ako pre technologický magazín Top Tech News uviedol prezident firmy Mike Inchalik, kvalita videa z Apolla 11 bola desaťnásobne nižšia než rozlíšenie filmu Casablanca z roku 1942.
Experti vytvorili nové video na základe televíznych záznamov, kinozáznamov Národných archívov a jednej austrálskej nahrávky pôvodného videa vysielaného priamo z Apolla 11. Kvôli technike používanej v roku 1969 bolo stratených 40 percent kvality ešte priamo na Mesiaci, pretože zábery filmované tzv. pomalým skenom museli byť následne hneď premenené na menej kvalitný televízny formát.