LONDÝN, TEHERÁN.
Hlavný politický analytik britskej ambasády Hosejn Rasám bol väznený od 27. júna. Zo známeho teheránskeho väzenia Evin ho prepustili po zložení kaucie vo výške takmer 100.000 dolárov (71.000 eur).
Rasám je jediným zo zadržaných, voči ktorému boli vznesené obvinenia, a to konkrétne z ohrozovania národnej bezpečnosti islamskej republiky. O prepustení informoval jeho právny zástupca.
Podľa iránskych konzervatívnych médií zohral analytik kľúčovú úlohu vo vyprovokovaní masových pouličných demonštrácií proti údajnej manipulácii volieb z 12. júna, v ktorých zvíťazil úradujúci prezident Mahmúd Ahmadínežád. Jeho zatknutie údajne vrhlo nové svetlo do "podvratných aktivít" Británie v Iráne.
Šéf britskej diplomacie David Miliband označil všetky podozrenia za neopodstatnené. Spojené kráľovstvo akúkoľvek spojitosť s povolebnými protestmi iránskej opozície rozhodne popiera.
Ahmadínežád čelí kritike konzervatívcov kvôli výberu svojho zástupcu
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád čelí kritike zo strany popredných ultrakonzervatívcov, ktorý nesúhlasia s výberom jeho prvého viceprezidenta.
Ahmadínežád vymenoval tento týždeň za svojho zástupcu Esfandiára Ráhima Mašaího, jedného z doterajších viceprezidentov. Ten v roku 2008 vyvolal v islamskej republike politickú búrku svojim tvrdením, že Irán je priateľom každého, vrátane Izraela.
S ostrou kritikou Ahmadínežáda dnes v tejto súvislosti vystúpil aj vplyvný ajatolláh Ahmad Chatámí, podľa ktorého prezident svojím rozhodnutím pobúril klerikálne a konzervatívne elity.
"Žiadam prezidenta, aby (Mašaího) vymenil skôr, než dôjde k ďalšej kritike," uviedol Chatámí. Podobnú požiadavku vzniesli aj ďalší duchovní a konzervatívni poslanci.
Po vyjadrení vplyvného ajatolláha zverejnila iránska po anglicky vysielajúca televízia Press TV informáciu, podľa ktorej sa Mašaí vzdal funkcie Ahmadínežádovho zástupcu. Svoju rezignáciu údajne zdôvodnil spormi, ktoré vyvolalo jeho vymenovanie. Informáciu sa zatiaľ nepodarilo nezávisle overiť.
Ahmadínežád akúkoľvek kritiku odmieta a tvrdí, že kontroverzné výroky viceprezidenta z roku 2008 boli dezinterpretované. Analytici označili vymenovanie Mašaího, ktorý je Ahmadínežádovým príbuzným, za signál, že znovu zvolený prezident má len malý okruh plne lojálnych spolupracovníkov.
Informovala agentúra Reuters.