Brusel 14. mája (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ) dnes v Bruseli nedospeli k dohode o obmedzení voľného pohybu pracovníkov z nových členských štátov po rozšírení únie, dosiahli však výrazný pokrok smerom ku kompromisu. Dohodu zablokovalo Španielsko, ktoré argumentovalo tým, že prechodné obdobia na voľný pohyb osôb nie sú potrebné, a žiadalo diferencovaný prístup k jednotlivým kandidátom.
"Otázka nie je ešte úplne vyriešená, ale sme veľmi blízko a takmer všetky členské štáty súhlasia so švédskym návrhom," oznámila po rokovaní na tlačovej konferencii švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová, ktorá zasadnutiu predsedala.
"Dúfame, že budeme mať dohodu čo najskôr, tešíme sa na pokračovanie rokovaní (v ďalších týždňoch)," dodala šéfka švédskej diplomacie. Všetky krajiny sa podľa nej zhodli na tom, že jednotlivé oblasti prístupového procesu a rôzne kapitoly nemožno spájať.
Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen vyjadril optimizmus, že po dnešnom rokovaní sa podarí naplniť celý plán švédskeho predsedníctva, ktorý okrem iného predpokladal aj dohodu pätnástky na spoločnej pozícii pre rokovania s kandidátmi ku kapitole voľný pohyb osôb.
"Sme veľmi, veľmi blízko k nájdeniu riešenia v zložitej otázke voľného pohybu pracovníkov. Pre mňa bolo dnes mimoriadne dôležité dozvedieť sa, že nedôjde k žiadnemu otvoreniu kapitoly voľný pohyb služieb a že neexistuje žiadne prepojenie s ostatnými otázkami," vyhlásil Verheugen. "Nikto, vrátane Španielska, nerobí takéto prepojenia," ubezpečil komisár. "Kapitola služby je uzavretá a nebude znovu otvorená. Nebude žiadne dodatočné prechodné obdobie pre služby," zdôraznil.
Dôležitým odkazom dnešného rokovania pre kandidátske podľa neho je, že všetko pokračuje v časovom rámci tzv. cestovnej mapy, ktorá bola schválená vlani v decembri v Nice. "Bolo by veľmi, veľmi škodlivým signálom, ak by EÚ nemohla dodržať časový plán," povedal novinárom Verheugen.
Podľa vlastných slov očakáva, že celý problém sa podarí vyriešiť "veľmi skoro". Verheugen navyše tvrdí, že návrh umožňuje diferenciáciu medzi kandidátmi: "Ak chce členský štát otvoriť trh práce napríklad pre Estónsko, môže tak urobiť."
Ani Lindhová, ani Verheugen nechceli prezradiť podrobnosti o rokovaniach, ani dôvody, prečo švédsky návrh nepodporili všetky krajiny.
Podľa diplomatických zdrojov bolo proti iba Španielsko, ktoré však neargumentovalo požiadavkou na záruky v oblasti pomoci zaostalým regiónom, o ktorú sa obáva po rozšírení. Naopak Madrid označil prechodné obdobia za nepotrebné a španielsky minister Josep Piqué pred novinármi vehementne presadzoval princíp diferenciácie, ktorý podľa neho švédsky návrh nepredpokladá.
Návrh, o ktorom dnes ministri rokovali, predpokladá päťročné prechodné obdobie na voľný pohyb pracovníkov. Už po dvoch rokoch však dôjde k jeho prehodnoteniu a možnému zrušeniu, pričom krajiny, ktoré budú chcieť v obmedzeniach pokračovať, dajú len svoj zámer na vedomie Európskej komisii. Ak tak neurobia, začne v nich automaticky platiť legislatíva EÚ, teda dôjde k nastoleniu voľného pohybu osôb.
Po uplynutí ďalších troch rokov budú mať krajiny možnosť predĺžiť národné reštriktívne opatrenia ešte o dva roky, pričom opäť bude stačiť notifikácia EK.
Text dáva tiež možnosť Rakúsku a Nemecku uplatniť v prihraničných oblastiach isté národné obmedzenia v prípade vážneho narušenia trhu práce v niektorých citlivých odvetviach služieb. Zoznam služieb ani definíciu prihraničných oblastí však návrh zatiaľ neobsahuje, všetko sa musí upresniť na technickej úrovni. "Všetci súhlasia, že obmedzenia v službách by mali byť veľmi, veľmi limitované," povedal počas rokovaní zdroj EK.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel