NACHTERSTEDT, GRAZ, HAMBURG. Obec Nachterstedt v nemeckej spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko, približne 50 kilometrov juhozápadne od Magdeburgu, sa ešte nespamätala zo šoku.
V noci nadnes tu totiž došlo k zosuvu pôdy, po ktorom sa asi 350-metrový úsek dediny s dvoma domami a vyhliadkovou terasou zrútil do niekdajšej - momentálne postupne zaplavovanej - povrchovej bane a následne do vôd jazera Concordia.
Tri osoby sú stále nezvestné, ďalších 25 z pôvodne 65 evakuovaných zatiaľ márne čaká na návrat do svojich príbytkov, predovšetkým kvôli hrozbe ďalších zosuvov.
Ako vyplýva z údajov lokálnych úradov, nezvestný je jeden manželský pár a ďalší muž, všetko obyvatelia dvojdomu v postihnutej lokalite. Obyvatelia viacrodinného domu, ktorého polovica sa takisto zrútila do jazera, sú v súčasnosti na dovolenke.
Nešťastie postihlo aj slovenský festival Pohoda - mŕtvy a desiatky zranených.
Vlna, ktorú kolaps areálu s rozmermi 350x120 metrov spôsobil, bola vo vodách jazera natoľko silná, že vyniesla na pevninu výletnú loď Seelandperle na protiľahlom pobreží.
Polícia hermeticky uzavrela okolie nešťastia, vodná polícia postupovala rovnako v prípade jazera s rozlohou 350 hektárov, ktoré je uzavreté nielen pre plavidlá, ale aj pre plavcov.
Búrky v Európe si vyžiadali už najmenej desať životov
Náhla zmena počasia, ktorú priniesol na rozsiahlom území Európy studený front, si už vyžiadala prvé obete na životoch.
V Taliansku prišli pri búrkach o život tri osoby. Jeden 49-ročný rybár zahynul v noci nadnes neďaleko mesta La Spezia, keď ho z paluby strhli niekoľkometrové vlny. Pri viacerých zosuvoch pôdy po intenzívnych zrážkach zomreli v Borca di Cadore pri Bellune 82-ročná žena a jej 63-ročný syn, ktorých masa bahna prekvapila doma. V oblasti museli preventívne evakuovať 300 ľudí.
Šesť životov z radov horolezcov vyhaslo v regióne Valle d'Aosta na severe Talianska a vo francúzskom masíve Mont Blancu.
Už v piatok prišli v Monte Rosa v údolí Aosty o život traja francúzski horolezci, členovia štvorčlennej skupinky, ktorá sa vydala do terénu napriek nepriaznivému počasiu a zrejme stratila orientáciu v hustej hmle, vyplýva z informácií šéfa tamojšej horskej služby Alessandra Cortonovisa.
Po asi 300-metrovom páde v nadmorskej výške 3900 metrov tak v nemocnici bojujú o život len jedného z nich, ktorého hospitalizovali s ťažkými zraneniami.
Ďalší traja horolezci, litovskí, prišli o život v masíve Mont Blancu. Ich telesné pozostatky nemohli vyslobodiť, pretože to neumožňovala meteorologická situácia, uviedol dnes hovorca horskej služby v Chamonix.
Trojica, ktorá prišla o život po asi 250-metrovom páde, bola súčasťou šesťčlennej skupinky. Jeden z horolezcov sa v nadmorskej výške 3300 metrov pošmykol a strhol aj dvoch kolegov.
V rakúskej spolkovej krajine Vorarlbersko utrpel pri páde počas návratu z túry smrteľné zranenia nemecký dôchodca.
Graz vyhlásili za oblasť postihnutú katatrofou
Mesto Graz, metropolu rakúskej spolkovej krajiny Štajersko, vyhlásili dnes za oblasť postihnutú katastrofou.
Stalo sa tak v reakcii na rozsiahle záplavy, ktoré si vynútili nasadenie všetkých dostupných hasičov a súčasne aj výzvu obyvateľstvu, aby deti a zvieratá nepúšťalo do ulíc.
V meste vystúpilo z koryta po intenzívnych zrážkach viacero potokov.
Ide o formálny krok, ktorý predpokladá krajinská legislatíva pri ohrození životov a majetku občanov. Životy nie sú v Grazi v ohrození, opatrenie však umožňuje nariadiť ľuďom v ohrození, aby opustili príbytky.
Celému Štajersku však náhla zmena počasia z piatkovej horúčavy na dnešný chlad a búrky priniesla nemalé problémy. Zosuvy pôdy a vyvrátené stromy znemožňujú prejazdnosť na viacerých cestách, voda zaplavila nielen pivnice, ale aj nižšie položené objekty, vo vyšších polohách nad 1500 metrov napadol sneh.
Bez elektrickej energie sa ocitlo okolo 4000 domácností.
Ako vyplýva z informácií hovorcu krajinskej energetickej spoločnosti Ursa Harnika-Laurisa, najsilnejšie je poškodením približne 150 trafostaníc postihnutý juh Grazu a západ spolkovej krajiny Štajersko.
Napriek tomu, že niektoré sa už podarilo opraviť, padajúce stromy poškodili medzičasom ďalšie, takže presný počet porúch je momentálne nemožné uviesť. Plynulosť zásobovania energiou je však každopádne vážne narušená.
Aj keď zrážky v oblasti už ustali, ráta sa s tým, že alarm v oblasti zostane v platnosti najmenej do nedele.
Letisko v Budapešti dočasne vyradené
Po polhodinovom prerušení chodu budapeštianskeho letiska Ferihegy kvôli búrkovému počasiu obnovili už jeho prevádzku. Informáciu priniesla tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na Mihálya Hardyho, hovorcu prevádzkovateľa letiska, spoločnosti Budapest Airport.
Podľa jeho slov treba v tejto súvislosti rátať iba s miernym predĺžením odbavovania a menšími omeškaniami vzhľadom na prehustenosť vzdušného priestoru.
Počas uzavretia letiska nemohlo na ňom pristáť ani lietadlo maďarskej spoločnosti Malév na pravidelnej linke z Bukurešti, ktoré napokon pristálo na viedenskom letisku Schwechat.
Počasie narobilo však dnes v Maďarsku značné problémy aj v iných oblastiach.
V Budapešti je narušená plynulosť mestskej hromadnej dopravy na viacerých trasách. Na diaľnici A0 museli siahnuť k dočasnému uzavretiu komunikácie po masovej kolízii vozidiel. Plynulosť cestnej dopravy utrpela ale vo viacerých oblastiach.
Na južnom brehu jazera Balaton uviazlo dočasne deväť vlakových súprav, pretože tu vyvrátené stromy narušili elektrické vedenie. Ďalšie železničné trate museli dočasne uzavrieť kvôli už medzitým uhaseným požiarom.
V Dunakeszi došlo počas leteckého dňa k tragickej nehode lietadla typu Zlín, ktorého pilot nestačil reagovať počas artistického vystúpenia na prudký náraz vetra. Pri havárii stroja utrpel jeden 60-ročný muž smrteľné zranenia, pilota previezli vo vážnom stave do nemocnice.
V hlavnom meste krajiny zrušili z bezpečnostných dôvodov futbalový miniturnaj troch mužstiev za účasti anglického Sheffield United.
V Chorvátsku zrážka lodí a mŕtvy turista
Prudké búrky, ktoré postihli dnes značnú časť Chorvátska, predovšetkým jadranské pobrežie, zanechali veľké škody. Na pláži na ostrove Krk prišiel o život turista z Maďarska.
Prudké nárazy vetra zapríčinili v prístave Zadar kolíziu dvoch trajektov, pri ktorej nedošlo k zraneniu osôb.
Plné ruky práce mali príslušníci chorvátskej pobrežnej stráže, ktorí zachraňovali posádky i pasažierov uviaznutých plavidiel.
Množstvo ukotvených lodí zničilo či poškodilo vlnobitie sprevádzajúce búrky.
Príslušníci chorvátskej horskej služby zachránili v pohorí Velebit viacero horolezcov, ktorých tam zaskočilo extrémne nepriaznivé počasie.
Informovala agentúra DPA.