BUDAPEŠŤ. Bývalá šéfka maďarskej diplomacie, socialistická europoslankyňa Kinga Gönczová je podľa svojich slov zvedavá, ako využije opozičný FIDESZ-Maďarský občiansky zväz svoje možnosti, aby dosiahol zrušenie slovenského jazykového zákona a v akej miere uplatní v Maďarsku to, čo je zrejmé na pôde Európskeho parlamentu - že s extrémistami niet spolupráce.
Exministerka zahraničných vecí Maďarskej republiky to uviedla dnes pre tlačovú agentúru MTI v reakcii na piatkové vyhlásenie popredného predstaviteľa opozičnej strany, niekdajšieho ministra športu a mládeže Tamása Deutscha o tom, že nominanti strany obsadili významné posty v rámci Európskeho parlamentu.
Podľa jeho slov zastávajú konkrétne v osobe Viktora Orbána funkciu podpredsedu Európskej ľudovej strany, v osobe Pála Schmitta majú jedného zo 14 podpredsedov EP a v osobe Józsefa Szájera post podpredsedu europarlamentnej frakcie ľudovcov. Navyše, štyroch ďalších politikov z kandidátky FIDESZ-u a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) zvolili do rôznych výborov EP.
Gönczová pripomenula, že šéf socialistickej frakcie v Európskom parlamente Martin Schulz požiadal jeho predsedu Jerzyho Buzeka o iniciovanie zmeny rokovacieho poriadku, aby sa mohlo zakázať nosenie uniforiem vojenských i polovojenských útvarov.
Jeden z trojice europoslancov ultrapravicovej strany Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik, Csanád Szegedi, sa totiž na ustanovujúcom zasadaní európskeho poslaneckého zboru zúčastnil v uniforme Maďarskej gardy. Týmto spôsobom chcel podľa vlastných slov dať najavo svoj rozhodný príklon k Maďarskej garde, ktorej rozpustenie môže iba ťažko akceptovať a na ktorej znovuzaložení sa osobne zúčastnil. Navyše, chcel údajne priniesť do Európskeho parlamentu aj nový odevný odtieň - s prvkami maďarského národného kroja.
Bývalá maďarská ministerka zahraničných vecí upozornila aj na rozpravu o novele slovenského zákona o štátnom jazyku v pléne EP a podčiarkla, že aj sama v rámci nej poukázala na spoločnú zodpovednosť parlamentu a úradujúceho švédskeho predsedníctva v Európskej únii za postup voči akýmkoľvek prejavom diskriminácie.