JAKARTA, BRATISLAVA. Keď sa v auguste 2003 jakartský hotel Marriott stal terčom samovražedného atentátu, zaviedli tam prísne bezpečnostné opatrenia. Po útoku, pri ktorom zomrelo 12 ľudí, museli všetci hostia vždy pred vstupom absolvovať podrobné prehliadky.
„Keď prídete autom k jednému z týchto hotelov, zastavia vás a úplne prehľadajú. Vašu batožinu vyberú a prehliadnu špeciálnym detektorom,“ povedal CNN bezpečnostný riaditeľ v jakartskom Mariotte, kde sa často ubytúvajú podnikatelia.
Dve minúty, dve nálože
V piatok však ani to nestačilo.
Hostia Mariottu v Jakarte práve raňajkovali, keď v hotelovej reštaurácii vybuchla prvá nálož. Len o dve minúty neskôr, o 7.47, explodovala ďalšia bomba vo vedľajšom hoteli Ritz-Carlton. Opäť v reštaurácii.
Útoky pripravili o život ôsmich ľudí, ďalších najmenej 50 zranili. Medzi zranenými a mŕtvymi je podľa agentúr aspoň 18 cudzincov. Zomreli dvaja Austrálčania a jeden Novozélanďan, zraneniam neunikli občania Austrálie, Holandska, Hongkongu, Indie, Južnej Kórey, Kanady, Nórska, Spojených štátov, Talianska a Veľkej Británie.
Slováci podľa slovenského ministerstva zahraničia medzi mŕtvymi ani zranenými neboli.
Šesť obetí si vyžiadal výbuch v JW Marriott, dvaja ľudia zahynuli pri výbuchu v Ritz-Carlton, informovala predtým televízia Metro TV. Oba hotely sa nachádzajú v obchodnej štvrti Mega Kuningan a využívajú ich najmä cudzinci.
Stránka BNO News s odvolaním sa na nešpecifikované zdroje informovala, že medzi mŕtvymi je aj Tim Mackay, šéf spoločnosti PT Holcim Indonesia Tbk. Agentúra Jonhap uviedla, zranenia utrpel známy juhokórejský model Toh Shin-woo.
Detonácie boli také silné, že oceľové fasády hotelov pokrútili a okná v budovách cez ulicu vybili, nad obchodnou štvrťou Jakarty sa vznášal kúdoľ dymu. K útoku sa včera nikto neprihlásil.
Indonézsky prezident Susilo Bambang Yudhoyono z atentátu obvinil „teroristickú skupinu“. Podľa neho je však priskoro pripísať ho islamským militantom z Jemaah Iskaniyah, ktorí sú zodpovední za masaker v Marriotte pred šiestimi rokmi aj za výbuchy na Bali, ktoré v roku 2003 usmrtili 202 ľudí. Analytici naopak tvrdia, že toto je správna stopa.
Cieľom teroristov je vytvoriť v juhovýchodnej Ázii islamský štát.
Isté podľa polície je, že útočili samovražední atentátnici. Ešte v stredu sa mali ako platiaci hostia ubytovať v Marriotte, kde potom zhromaždili výbušniny. Jednu nevybuchnutú bombu našla polícia na 18. poschodí.
Od posledného teroristického útoku v Indonézii, pri ktorom zomrelo 20 ľudí, uplynuli takmer štyri roky. Prezident odvtedy podľa expertov upevnil bezpečnosť a ozdravil ekonomiku najväčšej islamskej krajiny.
Indonézske akcie padli
Voliči tretej najväčšej demokracie sveta ho len pred dvoma týždňami odmenili znovuzvolením do úradu. „Tento teroristický čin bude mať veľký vplyv na našu ekonomiku, turizmus a náš obraz vo svete,“ povedal novinárom viditeľne otrasený Yudhoyono.
Kým si experti lámu hlavu nad tým, ako teroristi prekonali bezpečnosť hotelov, trh dal prezidentovi okamžite za pravdu. Indonézske akcie padli o 2,7 percenta.
Hotely sú dobrý cieľ
Luxusné izby lákajú bohatých hostí, ale aj prefíkaných teroristov.
BRATISLAVA. Ak chcú teroristi zabiť cudzincov, majú istotu, že v luxusnom hoteli nejakých nájdu.
To však podľa CNN nie je jediný dôvod, prečo si na mušku berú drahé ubytovacie zariadenia. S útokom na značky Mariott či Carlton si atentátnici zabezpečia uspokojivé mediálne pokrytie.
Každý hotel sa snaží nájsť rovnováhu medzi pocitom bezpečia a pocitom, že ste v klietke.
Susan Gurley, americká hotelierka.
Prvá hotelová liga je navyše nútená bezpečnostné opatrenia zladiť s drahým komfortom.
V júni sa terčom útoku stal päťhviezdičkový Pearl Star Continental Hotel v pakistanskom Pešavári. O život atentátnici pripravili najmenej sedem ľudí. Pri minuloseptembrovom útoku na hotel Marriott v pakistanskom Islamabade zahynulo 53 ľudí vrátane českého veľvyslanca.
Až 83 životov vyhaslo pri útoku na dovolenkový rezort Šarm alŠejk vlani v júli. Niektoré hotely si podľa CNN dokonca objednávajú bezpečnostné previerky budúcich hostí.
Poučili sa.
Pavol Szalai
Foto: TASR/AP
Ozvala sa Európska únia aj Washington
Európska únia bombové útoky odsúdila. Oznámilo to švédske predsedníctvo v Štokholme. Ide o prvý väčší teroristický útok v Indonézii od atentátov na bary a reštaurácie na ostrove Bali pred štyrmi rokmi.
Dnešné bombové útoky na dva hotely v Jakarte odsúdila šéfka diplomacie USA Hillary Clintonová, ktorá vyhlásila, že USA sú pripravené poskytnúť Indonézii pomoc, ak o ňu tamojšia vláda požiada.
"Obete týchto tragických útokov, ich rodiny, obyvatelia a vláda Indonézie majú naše sympatie," povedala dnes Clintonová v Prahe, kde sa zastavila, aby lietadlo dotankovalo palivo. Šéfka americkej diplomacie začína týždňovú návštevu Indie a Thajska.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí vo Washingtone, Noel Clay, povedal, že v dnešných útokoch boli zranení aj Američania.
Clintonová odsúdila "brutalitu násilných extrémistov", ktorí spáchali útoky. Podľa jej slov "nám pripomínajú, že hrozba terorizmu zostáva naďalej veľmi skutočná".
"Nemáme vyššiu prioritu ako čeliť tejto hrozbe spolu s ďalšími krajinami zdieľajúcimi našu oddanosť budúcnosti, ktorá prinesie viac mieru a prosperity," uviedla v komuniké.
A dodala, že ministerstvo zahraničných vecí pracuje na pomoci Američanom zraneným pri výbuchoch.
tasr, sita