REYKJAVIK. Islandský parlament dal dnes zelenú žiadosti o vstup severskej ostrovnej krajiny do Európskej únie.
Pokus konzervatívnej opozície, ktorá chcela podmieniť rozhodnutie o tejto otázke výsledkom referenda, nebol úspešný.
Výsledok hlasovania, ktoré sa pôvodne malo uskutočniť ešte minulý týždeň, bol očakávaný s veľkým záujmom.
Dráma do poslednej chvíle
Piati poslanci ľavicových zelených, menšieho z koaličných partnerov, totiž podobne ako väčšina zákonodarcov z konzervatívneho tábora, požadovala v rozprave vypísanie referenda o tom, či Island má požiadať o prijatie do Európskej únie.
Islandské médiá po štvrtom dni parlamentnej rozpravy začiatkom týždňa po prvý raz pripustili možnosť premiérkinej prehry, ktorej dôsledkom by bol rozpad súčasnej koalície.
Neoficiálne informácie z prostredia zákonodarcov vtedy hovorili totiž o tom, že stúpenci plebiscitu pred podaním žiadosti disponovali v radoch poslancov tesnou väčšinou 32 zo 63 členov zákonodarného zboru, a to vďaka postoju spomínaných piatich poslancov z menšieho koaličného subjektu. V uplynulých 72 hodinách sa však tento stav zrejme podarilo zmeniť.
Členom únie medzi 2011 - 2013
O tom, že by sa v krajine malo uskutočniť referendum po ukončení prístupových rokovaní s Bruselom, panuje medzi jednotlivými islandskými politickými subjektmi zhoda.
Island by sa podľa bruselských zdrojov únie mohol stať plnoprávnym členom spoločenstva v období rokov 2011-2013. Hlavným dôvodom rozhodnutia ostrovnej krajiny sú vážne dôsledky globálnej finančnej a hospodárskej krízy v krajine, ktorá sa po kolapse tamojšieho bankového systému pohybuje na pokraji štátneho bankrotu.
EÚ vedie aktuálne prístupové rokovania s Tureckom a Chorvátskom.
Zdroj: DPA, Reuters, AP