DELRAY BEACH, BRATISLAVA. Po vlastných klinikách, móde či profiloch na Facebooku, majú domáci miláčikovia aj špeciálne lietadlá.
V utorok prvé zvieracie lety vypravila nová letecká spoločnosť Pet Airways. Prevádzkuje ich zatiaľ raz týždenne z New Yorku, Washingtonu, Chicaga, Denveru a Los Angeles. Do dvoch rokov chce lietať z 25 miest.
Ani vrcholiaca ekonomická kríza Američanov od novej služby neodrádza. Lístky, ktoré stoja priemerne 250 dolárov (jednosmerne), sú dva mesiace vopred vypredané.
Pet Airways používajú lietadlá Beech 1900 pôvodne určené ľuďom. Devätnásť sedadiel tam nahradí 50 klietok. O „pesažierov“ (pawsengers) sa stará školený personál. Nedostanú síce občerstvenie, no zaručená je cirkulácia vzduchu, pravidelné návštevy či prístup na toaletu.
Kritici upozorňujú na zložitú logistiku. Zviera môže letieť dlhšie a Pet Airways nepoužívajú veľké letiská.
Bežné aerolinky umiestňujú psy a mačky do batožinového priestoru, ktorý na nich často pôsobí stresujúco a pre mnohých znamená predčasnú smrť či zdravotné problémy.
Podľa údajov amerického Zväzu leteckej dopravy z roku 2006 sa na palube každý rok ocitne pol milióna zvierat. Počas letu zomrie, zraní alebo stratí sa päťtisíc z nich.
Video YouTube: Reklama na Pet Airways