WASHINGTON. V stredu to vo Washingtone vyhlásila šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová.
Palestínčania by mali podľa nej "zintenzívniť svoje chvályhodné snahy o zlepšenie bezpečnostnej situácie a vyvarovať sa akýchkoľvek činov, ktoré by znížili pravdepodobnosť zmysluplných rokovaní" s Izraelom.
K Izraelu bola Clintonová v stredu zmierlivejšia - hoci zopakovala americké stanovisko, že židovské osady na palestínskom Západnom brehu Jordánu by sa nemali rozširovať, vzápätí dodala, že ide o "politicky náročnú" otázku. To kontrastuje s Clintonovej vyhlásením z konca mája, že Izrael musí bezpodmienečne zastaviť rozširovanie "všetkých, a nielen niektorých osád".
Práve rozširovanie židovských osád na palestínskych územiach je predmetom sporu medzi novou izraelskou vládou Benjamina Netanjahua a administratívou amerického prezidenta Baracka Obamu. Najsilnejší muž planéty opakovane Izrael vyzval na zastavenie rozširovania osád, s Netanjahuom to však nepohlo. "Nemôžeme zmraziť život v osadách. Existujú prijateľné požiadavky a potom požiadavky neprijateľné," odkázal Obamovi izraelský premiér.
Budúcnosť židovských osád sa podľa Netanjahua určí pri rokovaniach medzi Izraelom a Palestínčanmi, "bez zásahov zvonku". Podľa hovorcu izraelskej vlády Marka Regeva "musí byť dovolené, aby v osadách aj naďalej pokračoval normálny život", čo podľa neho znamená aj ich ďalšie rozširovanie.
Izraelu zastavenie rozširovania osád prikazuje takzvaná cestovná mapa, mierový plán pre Blízky východ, ktorý sa Izrael zaviazal dodržiavať a aspoň zo začiatku sa k nemu hlásila aj Netanjahuova vláda. Cestovnú mapu však už od jej zrodu porušujú obe strany, Izraelčania aj Palestínčania.
Clintonová na jeseň navštívi Pakistan
Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová dnes oznámila, že na jeseň navštívi Pakistan, pretože cieľ USA poraziť hnutie al-Káida a jeho spojencov z Talibanu si vyžaduje spoluprácu s Pakistanom.
Clintonová, ktorá vo štvrtok odcestuje na návštevu Indie, zároveň zdôraznila, že USA sú ochotné rokovať s členmi hnutia Taliban, ktorí odsudzujú al-Káidu, zložili zbrane a chcú sa zúčastniť na budovaní demokratického Afganistanu.
"Úspech v Afganistane vyžaduje aj úzku spoluprácu so susedným Pakistanom, ktorý navštívim na jeseň," povedala ministerka v prejave na zasadnutí think-tanku Rada pre zahraničné vzťahy.
Americký prezident Barack Obama označil násilie v Afganistane a Pakistane za najväčšiu hrozbu pre bezpečnosť USA. Obama presadzuje novú stratégiu eskalácie, v rámci ktorej sa počet amerických vojakov v Afganistane do konca roka zvýši z 32.000 na 68.000.
V krajine sa v súčasnosti nachádza približne 57.000 amerických vojakov spolu s 36.000 príslušníkmi jednotiek západných spojencov USA. Podľa veliteľov sa pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami (20. augusta) zvýši počet obetí s prílevom vojakov do oblastí, obsadených militantmi z Talibanu.
"Naším cieľom v Afganistane a Pakistane je rozbiť, rozrušiť a definitívne poraziť al-Káidu a jej extrémistických spojencov a zabrániť ich návratu do oboch krajín," vyhlásila Clintonová. "Spolu s našimi spojencami bojujeme v Afganistane, pretože Taliban chráni al-Káidu a je závislý od jej podpory," dodala.
tasr