RÍM. Európska únia by mala od jednotlivých afrických štátov žiadať priame záväzky týkajúce sa repatriácie nelegálnych imigrantov. Vyhlásili to dnes lídri Talianska a Grécka.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi a jeho grécky partner Kostas Karamanlis po rokovaní v Ríme vystúpili na spoločnej tlačovej konferencii.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v utorok kritizoval prístup oboch krajín k žiadateľom o azyl a utečencom. Taliansko začiatkom mesiaca poslalo späť do Líbye utečencov z Eritrey, hoci potrebovali azyl, uviedla agentúra OSN so sídlom v Ženeve.
UNHCR zároveň vyslovila znepokojenie nad rozhodnutím gréckych úradov zrušiť provizórny tábor v meste Patros, v ktorom žijú stovky utečencov, bez toho, aby im poskytli náhradné ubytovanie. Berlusconi ani Karamanlis sa ku kritike priamo nevyjadrili.
Karamanlis však uviedol, že Taliansko a Grécko budú naďalej "úzko spolupracovať" v záležitostiach nelegálnej imigrácie a hľadať spôsoby posilnenia Agentúry pre riadenie spolupráce na vonkajších hraniciach EÚ (Frontex) tak, aby mohla zvýšiť počet hliadok v oblasti Stredozemného mora.
V máji, po vstupe dohody s Líbyou do platnosti, Taliansko zaviedlo prísnu politiku "návratu" s cieľom zabrániť imigrantom nelegálne vstupovať na svoje územie.
Líbya sa v rámci dohody zaviazala predísť zneužívaniu svojho pobrežia na nelegálnu migráciu a prijať potenciálnych emigrantov, ktorých talianske úrady zadržia v medzinárodných vodách.
Aktivisti za ľudské práva, predstavitelia OSN i Vatikán opatrenia odsúdili, pretože podľa nich Taliansko pristúpilo k deportáciám bez toho, aby posúdilo, či sa migranti nespĺňajú podmienky pre udelenie azylu.