ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Česi za posledné dni zažili dve prekvapenia. Prvé, nemilé prišlo v utorok, keď na nich Kanada napriek očakávaniam vlády uvalila víza. Druhé, už pozitívne sa dostavilo v stredu. Čechov sa zastali Švédi, ktorí po nich prebrali predsedníctvo v Európskej únii.
„Všetkých 27 členov únie by malo Kanade zaviesť víza,“ vyhlásil v stredu švédsky minister pre prisťahovalectvo Tobias Billström. Prahu podporil aj švédsky premiér a prvý muž únie Fredrik Reinfeldt, ktorý potvrdil, že Kanada neinformovala ani švédske predsedníctvo. „V únii vždy držíme pri sebe,“ dodal Reinfeldt.
Francúzi proti Kanade?
Pred cestou do Kanady musia mať Česi víza už od dnešného rána. Opätovné zavedenie víz, po tom ako ich pred dvoma rokmi zrušila, Ottawa odôvodnila zaťažením svojho imigračného systému. O azyl tam požiadal rekordný počet českých občanov, najmä Rómov.
Kanadská vláda však podľa kritikov nemala problémy s vlastným systémom riešiť plošnou vízovou povinnosťou.
Rozhodnutie, ktoré skazilo plány tisícom turistov, označila Praha za bezprecedentné. Na odplatu teraz požaduje víza od kanadských držiteľov diplomatických a služobných pasov. Z Ottawy stiahla svojho veľvyslanca a pomoc hľadá v únii, ktorá môže rozhodnúť o zavedení víz aj pre ostatných Kanaďanov.
Ale ani švédske predsedníctvo nezmôže všetko. „Problém musí vyriešiť Európska komisia, pretože tá je za recipročné opatrenia zodpovedná,“ pripomenul švédsky minister Billström.
„Predsedníctvo môže maximálne postrašiť a spustiť procedúru zavedenia odvetných víz pre Kanadu,“ vysvetľuje analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Vladimír Benč.
Najdôležitejšia eurokomisia však už v utorok Čechov schladila. K vízam sa vysloví až po lete – v septembri.
Česi sa chcú odvolať na klauzulu solidarity. Členovia únie by v tom prípade Kanadu potrestali vízovým režimom na 30 dní.
Ak by totiž víza teoreticky zaviedli ako jediní, vďaka Schengenu by Kanaďania mohli do Česka pricestovať aj tak.
Ťažko si však predstaviť, že by od frankofónnej Kanady chcel víza napríklad Paríž.
„Uznávam, že to nie je veľmi pravdepodobné, ale sú aj nejaké medzistupne,“ povedal SME český diplomat, ktorý si neželal byť menovaný. „Francúzi a ďalšie krajiny môžu na Kanadu vyvinúť tlak,“ hovorí diplomat, „nakoniec sa budú musieť rozhodnúť, ku komu sa pridajú.“
Príležitosť pre Klausa
Zdržanlivosť únie okamžite využil jej najhlasnejší kritik. „Kanada sa rozhodnúť môže. Česko sa rozhodnúť nemôže. Za nás musí rozhodnúť Brusel,“ vyhlásil český euroskeptický prezident Václav Klaus.
ODS zase obvinila ČSSD, že zvrhla jej vládu a slabý úradnícky kabinet to nezvládol.
Analytik je však optimista. „Kanada to spravila, aby Čechov upozornila na problém s Rómami,“ myslí si Benč. „Dlhšie ako pol roka či rok by víza trvať nemali.“