Parížania si uctili počas osláv pádu Bastily aj indických vojakov. Prekážal im však sýrsky prezident.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Zástupy francúzskych vojakov pochodovali stromami lemovanou triedou ChampsElysées. Nad hlavami im hrmeli stíhačky, ktoré preťakli oblohu nad Víťazným oblúkom dymovou francúzskou trikolórou.
Okrúhle oslavy pádu Bastily, útoku na parížsky žalár, ktorý pred 220 rokmi predznamenal začiatok revolúcie a pád monarchie, sa však neniesli len v duchu vojenských prehliadok.
Francúzi si uctili Indov
Už v predvečer 14. júla mala polícia na parížskych predmestiach plné ruky práce s agresívnymi mladíkmi, ktorí rozbíjali výklady a podpaľovali autá. Nadránom hlásili policajné stanice viac než tristo zničených automobilov.
Pri násilných zrážkach sa zranilo trinásť policajtov. Za mrežami skončilo 240 ľudí, čo je takmer dvakrát viac ako minulý rok počas rovnakej noci.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý nechýbal na doobedňajšej vojenskej paráde, poctil indického premiéra Manmohana Singha titulom čestného hosťa osláv. Vlani ním bol francúzsky líder počas osláv Dňa republiky v Dillí.
Slávnostný sprievod viedlo štyristo indických vojakov, čím sa Francúzi chceli poďakovať za ich pomoc počas prvej a druhej svetovej vojny.
Sarkozy si však vyslúžil aj kritiku opozície a aktivistov za účasť sýrskeho prezidenta Bašíra Assada na oslavách. Deň predtým rokovali lídri stredozemných krajín v Paríži o pláne Stredozemnej únie.
Faux pas na pódiu
Assad, ktorého obviňujú z porušovania ľudských práv v Sýrii a podielu na nepokojoch v Libanone, sa na pódiu vyhol stretnutiu s izraelským premiérom. Keď prichádzal, otočil sa radšej k tlmočníkovi.
Oslavy vyvrcholili večer koncertom rockovej legendy Johnnyho Hallydaya pod Eiffelovou vežou, kde sa zišlo takmer 800-tisíc Francúzov.