Londýn 14. mája (TASR) - Britský premiér Tony Blair, ktorý bojuje o znovuzvolenie, postavil dnes svoju kampaň na nových základoch po tom, ako prieskumy ukázali, že po prvom týždni preferencie vládnej Labouristickej strany mierne klesli.
Labouristi stále vedú nad opozičnými konzervatívcami aj napriek kritike médií, ktoré premiérovi vytkli, že porušil jednu z britských tradícií, keď oznámil dátum konania volieb (7.júna) na pôde dievčenskej školy v Londýne, namiesto pred svojim úradom na Downing Street. Aj najnovšia anketa potvrdila, že Blairovci si zopakujú víťazstvo z roku 1997, rozhodujúce je však skóre a nie výsledok, ktorý je už viac-menej známy.
Po prvom týždni kampane totiž preferencie vládnej strany mierne klesli, niektoré prieskumy hovoria dokonca, že náskok medzi vládnou a opozičnou stranou sa znížil z 20 na 16 percent. Ak sa tento trend nepodarí zastaviť, môžu labouristi stratiť väčšinu v parlamente. Namiesto doterajšej prevahy 123 kresiel nad opozíciou môžu skončiť s náskokom len 56 kresiel.
Tony Blair dnes vyhlásil, že sa v politike chce sústrediť v prvom rade na podstatu a nie na tzv. "spin" taktiku. Tento termín sa do Británie dostal zo Spojených štátov. Spin, čiže snaha ovplyvňovať verejnú mienku prostredníctvom lichotivých článkov v tlači, a nie parlamentnou politikou, je typickým znakom Blairovej prvej vlády. Premiér tak zjavne narážal na vyhlásenie svojho bývalého spojenca Petra Mandelsona, ktorý mu odporučil, aby sa menej staral o svoju prezentáciu a viac o presadzovanie labouristických vízií.
V každom prípade sa Tony Blair teší podpore bohatých podnikateľov. Na stranu labouristov sa totiž pridalo 58 najvplyvnejších britských podnikateľov a obchodníkov, ktorý v ňom vraj vidia človeka na správnom mieste.
Cez víkend sa predvolebnej kampane labouristov zúčastnila aj premiérová manželka Cherie a podľa novinárov vniesla do nej zatiaľ jediný závan spontánnosti, keď sa bez váhania podpísala tínedžerskému lovcovi autogramov na nahú hruď, čo jej manžel odmietol, a zaspievala si s obyvateľmi domova dôchodcov.
Ani opoziční konzervatívci dnes nezaháľali a vytiahli svoju obľúbenú daňovú kartu. Toryovci by chceli spraviť z daní hlavnú tému predvolebného súboja. Obvinili labouristov, že sa pripoja k európskemu plánu na harmonizáciu daní z palív v členských štátoch Európskej únie. Británia má najvyššie dane z palív, no konzervatívci nevedeli odpovedať na otázku, či v prípade harmonizácie britskej daňovej politiky s európskou, dane z pohonných hmôt náhodou neklesnú.
Spojené kráľovstvo zasiahla vlani na jeseň tzv. palivová kríza. Protesty vo forme blokády ropných rafinérií, skladov pohonných látok a dopravy rozhnevanými vodičmi kamiónov ochromili život v krajine a pripravil hospodárstvo o stovky miliónov libier. Počas krízy popularita britských labouristov klesla v priebehu jediného mesiaca o desať percent a konzervatívci vtedy prvýkrát po rokoch predstihli v prieskumoch Labouristickú stranu. Po skončení krízy sa však všetko vrátilo do starých koľají.
1 20 lb juh