SME

Českí zelení chcú ísť do volieb s pirátmi

Česká Strana zelených, ktorú po neúspechu v nedávnych eurovoľbách opustil jej dlhoročný predseda Martin Bursík, chce ísť do parlamentných volieb spoločne s Českou pirátskou stranou.

PRAHA. Tá vznikla len pred mesiacom, no prieskumy signalizujú, že má nádej na relatívne slušný volebný výsledok.

Predstavitelia Strany zelených sa s pirátmi stretnú v stredu a ponúknu im volebnú spoluprácu, oznámil v nedeľu predseda zelených Ondřej Liška. Podľa serveru iDnes.cz chce Liška pirátom dať na výber, či chcú so zelenými vytvoriť predvolebnú koalíciu, alebo dosadiť svojich ľudí na kandidátku zelených.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Liška priznáva, že ho k tomuto nápadu inšpiroval vývoj v Európskom parlamente, kde sa poslanec zvolený za švédsku Pirátsku stranu pridal do frakcie zelených. Navyše medzi zelenými a pirátmi je podľa neho vo viacerých bodoch programová zhoda. "Cítime veľkú programovú blízkosť v otázke copyrightu a slobodného internetu," tvrdí šéf českých zelených. Aj podľa jeho strany totiž "internet už dávno nie je tou slobodnou a nekomerčnou digitálnou dimenziou, ktorá mala viesť k novej sociálnej revolúcii".

SkryťVypnúť reklamu

Česká strana pirátska sa zaregistrovala len v polovici júna, no v nedávnom prieskume agentúry Network Media Services prejavilo ochotu voliť túto stranu až 40 percent českých užívateľov internetu.

Českú Stranu zelených opustil začiatkom júna dovtedajší predseda Martin Bursík, ako aj dlhoročná stranícka dvojka Kateřina Jacques. Obaja zareagovali na výsledok volieb do Európskeho parlamentu, v ktorých strana získala len 2,05 percenta hlasov.

Práve Bursík a Jacques boli pritom podľa politológov tými, kto vytvoril z dovtedy polpercentnej strany relevantnú silu na českej politickej scéne. České médiá sa zhodujú, že ich odchodom sa slávna éra českých zelených končí.

So stranou po žalostnom výsledku v eurovoľbách prestal spolupracovať aj najpopulárnejší český politik, bývalý minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. Ten sa medzičasom stal lídrom novej strany TOP 09.

Česká republika

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 267
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 955
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 681
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 960
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 539
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 818
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 620
  8. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Miesto činu v Uppsale.

Motív útoku zatiaľ známy nie je.


TASR
Ilustračné foto.

Útočník bol nespokojný s priebehom svojej liečby.


TASR
Požiar na Stolovej hore nad Kapským mestom.

Oheň spálil zhruba 3000 hektárov porastov na zadných svahoch hory.


TASR
Ilustračná fotografia.

Planéta zažíva už štvrtý globálny prípad bielenia koralov.


a 1 ďalší

Sportnet

HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno: ONLINE prenos zo 7. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo 7. zápasu finále play-off českej Tipsport extraligy: HC Dynamo Pardubice - HC Kometa Brno.


Kapitán Michal Sersen (vpravo) a Patrik Bačík po prehre v zápase HC Slovan Bratislava - HC Košice v 54. kole Tipos extraligy.

Vedenie mu neponúklo novú zmluvu.


tréner Vladimír Országh počas zrazu vo Zvolene

Slovenská reprezentácia odštartovala vo Zvolene posledný prípravný kemp na MS.


TASR
Marek Janečka a Erik Grendel s trofejou Slovnaft Cup po finále v roku 2019.

Marek Janečka vyhral pohár so Spartakom Trnava v roku 2019.


SkryťZatvoriť reklamu