BRAZAVILLE. Bývalá francúzska kolónia v strednej Afrike, ktorá má bohaté zásoby ropy, žije v tieni svojho podstatne väčšieho suseda, Konžskej demokratickej republiky (KDR).
Dlhoročný konžský prezident Denis Sassou-Nguesso čelí vo voľbách 12 oponentom. Šiesti z nich, vrátane jeho hlavného vyzývateľa Mathiasa Dzona, vyzvali voličov, aby dnes zostali doma.
Sassou-Nguesso sa dostal k moci v roku 1979 po prevrate a vládol až do svojej volebnej porážky v roku 1992. Potom sa zmocnil moci s pomocou angolských vojsk znova v roku 1997. V roku 2002 prepísal ústavu, aby dal väčšie právomoci prezidentovi a vo voľbách sa nechal opätovne potvrdiť vo funkcii hlavy štátu.
Predstavitelia opozície tvrdia, že v zoznamoch voličov je množstvo chýb, čo tvrdili už v parlamentných voľbách v roku 2007.
Avšak katolícka cirkev krajiny vyzvala štyri milióny občanov Konžskej republiky, aby išli voliť. Arcibiskup metropoly Brazzaville Anatole Milandou povedal tento týždeň voličom, aby dnes išli odovzdať svoj hlas namiesto do kostola a dodal, že veriaci sa môžu zúčastniť na sobotňajšej omši.
Spory a boje medzi opozíciou jej neumožnili prezentovať jednotný front, ktorý by ohrozil prezidenta. Ten je naďalej u časti obyvateľstva veľmi obľúbený.
V prípade znovuzvolenia sa Sassou-Nguesso dostane do elitnej skupiny vládcov Afriky, ktorí sú pri moci už tri desaťročia. Do tejto skupiny patrí prezident Angoly José Eduardo dos Santos a Rovníkovej Afriky Teodoro Obiang (obaja sú pri moci od roku 1979), ako aj vládca Zimbabwe Robert Mugabe, ktorý je na čele krajiny od roku 1980.
V máji francúzsky sudca vyzval na preskúmanie obvinení konžského prezidenta Sassou-Nguessa a dvoch ďalších afrických vládcov z prepierania peňazí a ďalších trestných činov v súvislosti s ich bohatstvom vo Francúzsku. Podnet k tomu dala organizácia Transparency International Francúzsko, ktorá bojuje proti korupcii. Konkrétne menovala Sassou-Nguessa a Obianga z Rovníkovej Afriky, ako aj gabunského vládcu Omara Bonga, ale ten potom zomrel.