ACCRA, BRATISLAVA. Je americkým prezidentom, Afrika ho však považuje za svojho syna. Aj preto si Barack Obama mohol dovoliť k ľudu svojich predkov prehovoriť tak, ako by si žiadny iný svetový líder netrúfol.
Syn čierneho Keňana a belošky z Kansasu na svojej prvej historickej návšteve čierneho kontinentu hovoril okrem nádeji pre Afriku aj o jej korupcii, zabíjaní a neslobode.
Obama aj preto poctil svojou návštevou práve Ghanu, ktorá sa dlhodobo snaží dodržiavať zásady demokracie a vyhýba sa konfliktom. Chcel tak vyzdvihnúť tento štát ako príklad stability a demokracie pre celý kontinent.
Odsúdil diktátorské sklony
Obama bol v prejave pred parlamentným zhromaždením úprimný, nešetril kritikou. „Žiadna krajina si nevytvorí svoje bohatstvo, ak jej lídri budú zneužívať ekonomiku vo svoj prospech. To nie je demokracia, to je tyrania," citoval Obamu denník Guardian.
Americký prezident odsúdil násilie a vojny v Afrike, ktoré sa stali jej každodennou súčasťou. Označil ich za „mlynský kameň okolo krku Afriky". Upozornil aj na mocenské záujmy jednotlivcov na úkor obyvateľstva, krajiny ako Kongo, Sudán či Zimbabwe obvinil z toho, že oklamali svoj ľud.
„Afrika nepotrebuje silných mužov, potrebuje silné inštitúcie," citovala ho agentúra AP. Pre Afriku žiadal silné parlamenty, poctivú políciu, nezávislé súdy a slobodnú tlač. Afričanom povedal, že budúcnosť ich krajín je v ich rukách. „Yes, you can," citoval svoje predvolebné heslo.
Biely dom tvrdil, že pre Obamu nenaplánoval veľké verejné akcie v Ghane, pretože prezident chcel upriamiť pozornosť viac na Afriku ako na seba.
Metropola Ghany však v sobotu žila len Obamovou návštevou, ulice boli oblepené jeho plagátmi, tričká s jeho fotkou išli na dračku.
„Sme hrdí, že si vybral nás. Svedčí to o tom, že Ghana je naozaj slobodná," povedal pre AP predavač Obamových plagátov Richard Kwasi-Yeboah.
Mnoho ľudí bolo sklamaných, že Obamu nevideli na vlastné oči a pozreli si radšej priamy prenos v televízii. Desaťtisíce Ghančanov však prišli k pevnosti Cape Coast Castle, ktorú Obama navštívil s manželkou Michelle a dcérami.
Obama s Afrikou ráta
Britskí kolonizátori z tohto väzenia s jeho známou Bránou nenávratna posielali v reťaziach do Ameriky afrických otrokov. Obama prirovnal svoje pocity v útrobách pevnosti k návšteve koncentračného tábora Buchenwald v Nemecku.
„Nikdy nezabudnem na moment, keď moje dcéry, potomkovia Afričanov, prešli tou bránou nenávratna, ale potom sa ňou vrátili späť," povedal na záverečnej ceremónii.
Afričanov vyzval, aby bojovali proti akejkoľvek forme zla a uistil ich, že Spojené štáty budú stáť na ich strane. Zvýraznil váhu a vplyv diania v Afrike na zvyšok sveta.