SOUL. Informoval o tom v sobotu denník Chosun citujúci nemenovaného vládneho predstaviteľa. Podľa jeho údajov by malo ísť o istého Severokórejčana s priezviskom Jun. Bližšie informácie zatiaľ tajná služba neposkytla.
Juhokórejské úrady začali v stredu vyšetrovať rozsiahly kybernetický útok, ktorý spôsobil nedostupnosť viacerých amerických a juhokórejských oficiálnych internetových stránok. Južná Kórea podozrieva z útoku Kórejskú ľudovodemokratickú republiku.
Prípad vyšetruje juhokórejská tajná služba NIS v spolupráci s americkými bezpečnostnými úradmi. "Zdá sa, že útok bol dôkladne pripravený určitou organizáciou alebo štátom," uviedla NIS vo vyhlásení. Podľa agentúry Jonhap šéf NIS pred poslancami obvinil z útoku Severnú Kóreu alebo jej stúpencov.
Útok mohli organizovať severokórejské inštitúcie
Agentúra AP, s odvolaním sa na informácie juhokórejského parlamentného výboru pre spravodajské služby, priniesla informáciu, že za útokmi stálo špecializované severokórejské laboratórium.
Národná spravodajská služba Južnej Kórey informovala poslancov o príkaze na "okamžité zničenie" juhokórejskej komunikačnej siete, ktorý mal dostať výskumný inštitút, spojený s armádou KĽDR.
Podľa novín JoongAng Ilbo sa inštitút, známy ako Laboratórium 110, špecializuje na prieniky hackerov a šírenie "zákerných" počítačových programov.
NIS uviedla, že správu potvrdiť nemôže. Vydala však vyhlásenie, v ktorom uviedla, že sú "rôzne dôkazy" o zaangažovaní sa Severnej Kórey, ale ešte treba prísť k záveru.
Špekulácie o tom, kto bol zodpovedný za útoky na webové stránky, priťahujúce pozornosť, sa koncentrovali na KĽDR. Severná Kórea na podozrenia nereagovala.
Útok spôsobil v utorok spadnutie 25 amerických a juhokórejských stránok vrátane niektorých vládnych, ktoré boli nedostupné asi štyri hodiny. Podľa agentúry Jonhap útok zasiahol 14 amerických stránok vrátane Bieleho domu. V Južnej Kórei to boli napríklad stránky ministerstva obrany a zahraničia, parlamentu a velenia armády. K prvým výpadkom stránok došlo 4. júla v USA.