L'AQUILA. Bohaté krajiny majú morálnu povinnosť bojovať s chudobou a hladom vo svete, povedal dnes americký prezident Barack Obama na záver summitu G8 v talianskej L'Aquile.
Predstavitelia najsilnejších ekonomík na summite prisľúbili, že na podporu poľnohospodárstva v chudobných krajinách poskytnú do troch rokov 20 miliárd dolárov (14,39 miliardy eur).
Na tlačovej besede po skončení rokovaní Obama poznamenal, že tomuto problému rozumie aj z osobných dôvodov. Jeho príbuzní v Keni stále "žijú v dedinách, kde je hlad realitou".
Summit v L'Aquile priniesol množstvo rôznorodých záverov, v zásadných klimatických otázkach sa však dosiahol len malý pokrok. Hlavné rozvojové krajiny odmietli podpísať záväzok o znížení celosvetových emisií na polovicu do roku 2050.
V rámci 17 veľkých ekonomík sveta (Major Economies Forum - MEF) odmietli tieto ciele akceptovať krajiny ako Čína a India, hoci súhlasili, že otepľovanie nemá presiahnuť dva stupne Celzia.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi vyjadril názor, že v budúcnosti by malo prijímať hlavné ekonomické rozhodnutia skôr zoskupenie krajín združených v G14 než skupina G8.
"Osmičku" tvoria silné krajiny severnej pologule a podľa kritikov ukázali limity skupiny problémy, ako sú ekonomická kríza a globálne otepľovanie.
Obama sa tiež vyjadril k existencii G8, keď povedal, že riešenie hlavných celosvetových problémov bez mocností ako Čína, India a Brazília, sa "zdá byť nerozumné".
Spojeným štátom sa podarilo presvedčiť ďalších lídrov G8, aby sa namiesto do potravinovej pomoci investovalo skôr do podpory poľnohospodárskej produkcie v chudobných štátoch.
Šéf Bieleho domu konštatoval, že nie je dôvod, aby Afrika nebola potravinovo sebestačnou. Je tam dostatok ornej pôdy, ale málo osiva, zavlažovania a chýbajú mechanizmy, aby farmári dostali férovú cenu za ich produkty, dodal Obama.
Africké krajiny však reagovali, že bohaté štáty musia dostáť svojim starým i novým záväzkom. Niektoré z krajín G8 celkom nesplnili svoje sľuby z roku 2005.
Juhoafrický prezident Jacob Zuma na margo novej podpory povedal, že bude dlho trvať, kým sa Afrike pomôže. "Nemôžeme povedať, že je to dosť, ale prinajmenšom sa začnú robiť veľmi konkrétne veci," poznamenal Zuma.