PEKING, BRATISLAVA. Teraz je už jasné, prečo sa čínsky prezident Chu Ťin-tchao tak ponáhľal do vlasti, že nemal čas ani na summit najvyspelejších krajín sveta G 8. Hneď po návrate zvolal politbyro komunistickej strany, aby sa spolu uzniesli, že etnické nepokoje medzi Ujgurmi a Číňanmi zorganizovali „zahraničné sily“.
Rovnaký scenár
Víkendové násilnosti v Sin-ťiangu, ktoré si oficiálne vyžiadali 156 mŕtvych a tisícku zranených, mali podobný priebeh a budú mať rovnaký koniec, ako mali lanské nepokoje v Tibete.
Tisíce vojakov v meste Urumči vystriedajú neskôr súdy a niekoľkoročné tresty pre organizátorov. Pridajú sa k dvesto popraveným a viac ako trom tisíckam zatknutých Ujgurov, ktorých Čína za posledné roky popravila podľa organizácie Amnesty International.
A keď kritika sveta opadne, pritiahne Čína menšinám uzdu ešte viac. Ujguri sú pritom nespokojní už roky a videá na YouTube dokazujú, aká hlboká je nenávisť medzi nimi a Chanmi, etnickými Číňanmi.
Smrť dvoch mladých Ujgurov vo fabrike na hračky, ktorá víkendové nepokoje vyprovokovala, bola lynčovaním davu. A odplatou za znásilnenie mladej Číňanky, ktoré si vraj vymyslel Chan, aby sa Ujgurom pomstil za to, že ho pripravili o zamestnanie. Dav nečakal na to, kto je skutočne vinný. Ventiloval svoju zlosť okamžite.
Menšina v menšine
„Napätie v tej provincii trvá už roky. Bolo viacero bombových atentátov a menších povstaní, ale v takomto rozsahu to tu ešte nebolo,“ povedal pre rádio Deutschland Frank Sierer, voľný korešpondent v Pekingu.
Čínsky režim posiela do provincie spolu s peniazmi aj vlastných ľudí. Kým v roku 1949, keď sa komunsti dostali k moci, žilo v Sin-ťiangu 6 percent Chanov, v roku 2000 ich bolo 40 percent a dnes bude Ujgurov už možno menej ako etnických Číňanov.
Čínsky režim postupuje dôsledne. Chanmi obsadzuje miesta v centrálnej štátnej správe. Ujguri tak nemajú na moci žiadny podiel a ani šancu zmeniť situáciu v provincii, ktorá je autonómna len na papieri. Rovnako nemajú nič z ropy, či zemného plynu, na ktoré je provincia bohatá.
Peking: Je to druhá al-Káida
Z Ujgurov navyše Peking po útoku na dvojičky úspešne vyrába teroristov, ktorí bojujú za odtrhnutie provincie.
Nedávno čínsky šéf diplomacie naznačil ich spojenie s Usámom bin Ládinom a minuloročnú olympiádu využil režim, aby zatýkal pre prípravu bombových útokov.
V Číne žije 56 uznaných menšín, ale ani Tibeťania, ani Ujguri, či Mongoli nedonútili režim, aby ich aj ako menšiny bral. Tibet i Sin-ťiang, ktorý nazývajú druhý Tibet, ukázali, že už nemajú čo stratiť a nepokoje sa budú určite opakovať. Nakoniec to nebude medzinárodná kritika, ale silný tlak zvnútra, ktorý donúti Peking niečo urobiť.
Napokon predčasný návrat prezidenta zo zahraničnej cesty, aký si história nepamätá, naznačuje, že Peking si už svojou silou taký istý nie je.