Všade na svete by podobný ceremoniál vyvolal len malú pozornosť. Predseda vlády pripína vojakom na hruď medailu za hrdinské činy. V Nemecku sa ihneď vybavia spomienky na tretiu ríšu a jeden z jej propagandistických nástrojov, Železný kríž. Adolf Hitler ho rád vlastnoručne pripínal vojakom Sám jeden dostal za účasť v prvej svetovej vojny a hovoril, že to bola jedna z najkrajších chvíľ jeho života.
Po porážke nacistov sa vyznamenávanie vojakov stalo tabu. Pacifistické Nemecko razilo heslo: už nikdy viac vojnu.Vláda sa preto rozhodla po prvýkrát od konca vojny oživiť odmeňovanie vojakov. Tzv. Kríž odvahy dostali štyria vojaci, ktorí vlani v Kunduze riskovali život pri záchrane zranených vojakov a afganských detí, keď na nich zaútočil atentátnik na bicykli.„V Nemecku sa iba málo diskutuje o úsilí a rizikách, ktorým čelia naši vojaci,“ povedala počas ceremoniálu Angela Merkelová. Veľkými slovami nešetril ani minister obrany a hovoril o historickom dni pre Bundeswehr.Metál presadzovala najmä konzervatívna CDU, ktorá sa snaží zlepšiť povesť armády na verejnosti.Ľavica udeľovanie medailí ihneď kritizovala, označila ho za glorifikovanie armády a oživovanie zbytočných rituálov. Pridala sa aj židovská obec, ktorá to označila za vypúšťanie balónov, ktoré majú otestovať reakcie národa.
Kríž odvahy
Posledné desaťročie sa však Bundeswehr čoraz aktívnejšie zapája do riešenia regionálnych konfliktov a boja proti terorizmu. V zahraničných misiách pôsobí sedemtisíc nemeckých vojakov, z toho vyše polovica v Afganistane.
Najnovsie spravy
Vyznamenanie je udeľované jednotlivcom za činy, „ktoré ďaleko presahujú statočnosť v rámci plnenia povinností“.
Vláda sa snažila odlíšiť medailu od Železného kríža, ktorý zaviedli Prusi a neskôr ho nacisti „obohatili“ svastikou.
Je to zlatý kríž, ktorý visí na čierno-červeno-žltej stužke.
Nepopulárne misie
Účasť na operáciach proti Talibanu je v Nemecku čoraz menej populárna. Podľa posledného prieskumu Forsa až 61 percent Nemcov žiada okamžitý odchod Bundeswehru z Afganistanu. Pred začiatkom misie v roku 2002 ju väčšina národa podporovala.
Nepopulárnou robí misiu aj narastajúci počet obetí, dnes už 35. Mnohým prekáža aj orwellovská rétorika ministerstva obrany. To odmieta hovoriť o vojne a neustále prízvukuje, že armáda slúži na obranu a nie na boj. „Taliban chce, aby sme hovorili o vojne a on tak odôvodnil streľbu. V skutočnosti sú to kriminálnici, teroristi, a nie je to vojna,“ povedal minister obrany Franz Josef Jung pre ZDF.
Skoré stiahnutie vojakov z regiónu nie je aktuálne. Nemecký parlament pred pár dňami schválil vyslanie štyroch lietadiel Awacs a 300 nových vojakov.
Autor: Z Berlína od dopisovateľa SME Štefana Hudeca