LONDÝN, BRATISLAVA. Ako prvá si to v roku 2006 všimla britská kráľovská rodina. Keď princ Wiliam navštívil so svojím kolenom chirurga, uverejnil to bulvár. Rodina nechápala, ako sa o tom mohli dozvedieť.
Kráľovský dvor sa tak obrátil na Scotland yard s podozrením, že im niekto odpočúva záznamník na mobile. Vyšetrovatelia dokázali, že novinár bulvárneho nedeľníka News of the World Clive Goodman naozaj pomocou súkromného detektíva nelegálne odpočúval kráľovskú rodinu. Oboch odsúdili na niekoľko mesiacov väzenia.
To, čo vtedy podľa slov vydavateľa mal byť len jediný prípad samostatnej činnosti jedného novinára, môže byť ukážka systému práce najpredávanejšieho britského nedeľníka, ktorý vlastní mediálny magnát Rupert Murdoch. K denníku Guardian sa dostali útržky z vyšetrovania. A podľa neho malo byť do nelegálneho odpočúvania známych osôb v Británii zapletených 31 novinárov News of the World, ako aj najpredávanejšieho denníka The Sun.
Modelky aj futbalisti
Sledovať mobily a esemesky mali údajne až trom tisícom osôb. Medzi nimi mali byť aj herečka Gwyneth Paltrow, modelka Ella MacPherson, spevák George Michael, súčasný starosta Londýna Boris Johnson, ale aj niekoľko poslancov a najmenej jeden minister. Sexuálne škandály bývalého trénera anglickej futbalovej reprezentácie Svena Gorana Ericcsona mohli tiež preniknúť na verejnosť nelegálnou cestou.
Navyše denník zistil, že Murdochova mediálna skupina potichu vyplatila dohromady milión libier (1,15 milióna eur) trom osobnostiam, ktoré sa dozvedeli, že boli odpočúvané novinármi. Sedemstotisíc dostal šéf anglickej asociácie profesio〜nálnych futbalistov Gordon Taylor.
Murdoch: O ničom neviem
Murdoch odmieta, že by vedel o zaplatení miliónovej sumy. Nevinne sa tvári aj vtedajší šéfredaktor News of the World. Pikantné je, že v súčasnosti slúži ako mediálny poradca šéfa opozičnej konzervatívnej strany Davida Camerona, ktorá momentálne vedie v prieskumoch popularity. „Je nesprávne, keď noviny ohrozujú súkromie bez dôvodu. Ja však verím v druhú šancu," povedal šéf konzervatívcov.
Ako hovorí v úvodníku Guardianu, v súčasnosti sa každý s mobilom, autom či s počítačom, môže stať obeťou sledovania. „Noviny doteraz odhaľovali, keď štátna moc nabúrala súkromie." Zdá sa, že v snahe o informáciu novinári Ruperta Murdocha nelegálnemu lákadlu využívať moderné technológie, neodolali.