BRUSEL.
Hoci EÚ ponúka študentom v rámci mobility množstvo rozličných programov, prostredníctvom ktorých môžu absolvovať štúdium či pracovnú stáž v zahraničí, v roku 2006 tak urobili len 0,3 percenta mladých vo veku 16-29 rokov. Brusel okrem toho poukazuje na skutočnosť, že študijný pobyt v zahraničí je dostupnejší vo väčšej miere pre študentov než pre učňov.
EÚ podporuje mobilitu vo vzdelávaní napríklad prostredníctvom programu Erasmus. Ten funguje už 22 rokov, počas ktorých vďaka nemu absolvovali študijný pobyt alebo pracovnú stáž v zahraničí asi dva milióny študentov. Podľa komisára pre vzdelávanie, kultúru a odbornú prípravu Jána Figeľa môžu z mobility študentov profitovať nielen konkrétni absolventi takýchto pobytov, ale aj školy a celá spoločnosť.
"Mobilitu treba podporovať, aby sa študijná cesta do zahraničia stala pravidlom, a nie výnimkou. Má to význam tak z hľadiska sily a udržateľnosti obnovy hospodárstva EÚ, ako aj z hľadiska sociálnej súdržnosti spoločností v Európe 21. storočia," uviedol slovenský komisár.
Do debaty, od ktorej si EK sľubuje reakcie na otázky, ako zvýšiť záujem mladých o pobyt v zahraničí, čo treba zlepšiť, alebo ako možno v tejto oblasti spolupracovať s členskými štátmi, školami a mimovládnymi organizáciami, sa možno zapojiť do 15. decembra. Na základe výsledkov týchto konzultácií predloží Európska komisia konkrétne návrhy