SME

Protesty Ujgurov pokračujú, polícia použila slzotvorný plyn

Tisíce demonštrantov ozbrojených podomácky vyrobenými zbraňami pochodovali v utorok čínskym mestom Urumči a sľubovali odplatu za etnické nepokoje.

Čínska polícia zasahuje v Umruči.Čínska polícia zasahuje v Umruči. (Zdroj: ČTK)

URUMČI. Tisíce chanských demonštrantov (Chanov- príslušníkov čínskej etnickej skupiny, ktorú je možné stotožniť s Číňanmi) ozbrojených podomácky vyrobenými zbraňami pochodovali v utorok čínskym mestom Urumči a sľubovali odplatu za etnické nepokoje, ktoré si cez víkend vyžiadali 156 ľudských životov a viac ako tisíc zranených.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O situácii v meste informoval reportér tlačovej agentúry AFP. Zástupy ľudí, ktorých bolo podľa reportéra najmenej 10 tisíc, sa zhromaždili v centre Urumči, mnohí z nich držali v rukách palice, reťaze, mačety a tyče. Polícia proti nim opakovane použila slzotvorný plyn, avšak ani tak sa jej nepodarilo protestujúci dav rozohnať. Polícia im však zabránila dostať sa do časti mesta obývanej Ujgurmi, ktorých úrady vinia z násilností.

SkryťVypnúť reklamu

"Ujguri prišli do našej štvrte, aby všetko rozbíjali. Teraz my ideme do ich štvrte, aby sme zbili ich," vyhlásil jeden z protestujúcich s kovovou tyčou v ruke. Niektorí protestujúci Chanovia niesli štátne vlajky, zatiaľ čo ďalší skandovali heslá vyzývajúce na "ochrana ľudu" či na "národnú jednotu".

Štátna tlačová agentúra Sin-chua informovala, že podobná situácia nastala vo viacerých častiach Urumči, ktoré je hlavným mestom odľahlej provincie Sin-ťiang na severozápade krajiny. "V utorok popoludní bolo možné pozorovať chaos na mnohých miestach v Urumči," uviedla Sin-chua.

V regióne Sin-ťiang dlhodobo pretrváva napätie - žije tu 8 miliónov Ujgurov-, ktorým sa nepáči masový príchod Chanov do oblasti, ktorú považujú za svoju vlasť, ako ani politický a kultúrny útlak.

SkryťVypnúť reklamu

Číňania neustrážili zahraničných novinárov

V Číne aj v utorok pokračujú protesty Ujgurov, pri ktorých v nedeľu po útoku polície zahynuli desiatky ľudí. Podľa agentúry AFP sa v utorok v Urumči, hlavnom meste čínskej provincie Sin-ťiang, zišlo asi 200 Ujgurov - najmä žien s deťmi - ktorí požadujú prepustenie svojich zatknutých príbuzných.

Zhodou okolností sa práve v čase ich protestu mestom pohybovali desiatky zahraničných novinárov, ktorých vzali do mesta na "poznávací zájazd" čínske úrady, a zrejme nedopatrením sa stali svedkami protestu. "Filmujte nás," kričali na zahraničných novinárov Ujguri. Podľa AFP ujgurské ženy policajtom "hrozili päsťami a z tvárí sa im rinuli slzy". V okolí demonštrácie sa zhromaždili stovky po zuby ozbrojených policajtov.

SkryťVypnúť reklamu

"Prišla som sem preto, aby mi vrátili muža," povedala reportérovi agentúry AFP jedna z ujgurských žien, ktorá sa predstavila ako Malija. Policajti ho podľa jej slov v pondelok násilím pred očami detí vytiahli z ich domu s odôvodnením, že sa zúčastnil na nedeľňajšej demonštrácii. "Nie je to pravda, v nedeľu sme boli doma," hovorí žena.

Vo väzení je už 1500 osôb

Protest ujgurských žien sa začal asi o 11.00 miestneho času (05.00 SELČ), o šiestej podľa AFP ešte stále prebiehal bez zásahu polície.

Čínska polícia zatkla len v pondelok 1434 príslušníkov ujgurskej menšiny, ktorých podozrieva z príprav protištátnych aktivít. V utorok o tom informovala tlačová agentúra Nová Čína. Vlna zatýkania nasleduje po nedeľňajšom zásahu čínskych bezpečnostných síl proti ujgurským demonštrantom, pri ktorom prišlo podľa posledných informácií o život najmenej 156 Ujgurov. To sú však oficiálne čísla, skutočný počet obetí môže byť oveľa vyšší.

SkryťVypnúť reklamu

Štátne médiá tvrdia, že nedeľňajšie nepokoje v Urumči vyprovokovali Ujguri a bezpečnostné sily museli obnoviť poriadok. Ujguri naopak tvrdia, že nepokoje sa začali až po tom, ako polícia brutálne zaútočila na účastníkov pokojného protestu.

Ujguri sú zväčša moslimského vierovyznania a čínska vláda boj proti nim označuje za súčasť boja proti terorizmu. Zahraničné ľudskoprávne organizácie však tvrdia, že boj proti terorizmu je pre Peking len zámienkou na to, aby sa mohol vysporiadať s nepohodlnou menšinou, ktorá sa bráni proti násilnému potláčaniu svojej kultúry a tradícií, podobne ako Tibeťania.

Spojené štáty sú znepokojené násilím v Číne

Spojené štáty sú veľmi znepokojené správami o desiatkach mŕtvych a stovkách zranených, ktorých si vyžiadali násilnosti v západočínskej Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.

SkryťVypnúť reklamu

V stanovisku, ktoré Spojené štáty vydali z Moskvy prostredníctvom hovorcu Bieleho domu Roberta Gibbsa, sa píše, aby všetci v Sin-ťiangu postupovali pokojne a vyvarovali sa unáhlených reakcií.

Biely dom neuviedol žiadne ďalšie podrobnosti.

Americký prezident Barack Obama sa nachádza na návšteve Ruska, kde rokuje s prezidentom Dmitrijom Medvedevom a ďalšími ruskými predstaviteľmi.

Kongresmani vyzvali vládu aby zatlačila na Čínu

Dvaja americkí kongresmani v pondelok vyzvali vládu Spojených štátov amerických, aby ostro odsúdila zásah čínskych úradov proti moslimským Ujgurom v provincii Sin-ťiang a zabránila zopakovaniu zásahu bezpečnostných zložiek na Námestí nebeského pokoja (Ťien an-men) spred 20 rokov, keď prišli o život stovky až tisíce demonštrantov.

SkryťVypnúť reklamu

"Čínskemu režimu v Pekingu by sme nemali dovoliť, aby beztrestne vykonal ďalší (masaker z) Ťien an-men," napísali poslanci Bill Delahunt a Dana Rohrabacher v otvorenom liste ministerke zahraničných vecí Hillary Clintonovej. Demokrat Delahunt je predsedom výboru pre zahraničné vecí v americkej Snemovni reprezentantov, zatiaľ čo republikán Rohrabacher pracuje v podvýbore pre medzinárodné organizácie, ľudské práva a dohľad.

"Je čas pre Spojené štáty, aby zaujali negatívny postoj k čínskemu zlému zaobchádzaniu s Ujgurmi v (provincii) Sin-ťiang... Nemôžeme mať vzťah 'je to v pohode' s režimom, ktorý odstreľuje robotníkov a študentov pre otázky práce," uviedli kongresmani v liste.

Čína

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 466
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 202
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 697
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 533
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 170
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 084
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sinwár získal post mučeníka.

Izraelský premiér už 28. mája potvrdil, že armáda zabila vodcu militantov.


TASR 4
Miesto incidentu v Passau.

Medzi piatimi zranenými je aj jeho manželka a päťročná dcéra.


TASR
Andrej Babiš.

Vládna koalícia Spolu by mala 22,3 percenta a hnutie STAN 10,8 percenta hlasov.


SITA
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie sa bude konať v meste Montargis.


TASR 5

Sportnet

Cristiano Ronaldo sa teší po strelenom góle v zápase Portugalsko - Španielsko vo finále Lihy národov UEFA.

Skončilo sa finále Ligy národov.


a 1 ďalší
Novak Djokovič oslavuje vo finále Australian Open 2012.

Pozrite si zoznam najdlhších finálových zápasov histórie na grandslamových turnajoch.


Tréner Julian Nagelsmann.

Nemecko na domácej pôde neuspelo v zápase o 3. miesto v Lige národov, keď podľahlo Francúzsku.


TASR
Slovenské volejbalistky v zápase proti Čiernej Hore v Zlatej Európskej lige 2025.

Vďaka triumfu sa v tabuľke dostali na 3. miesto.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu