BERLÍN. Pre jednu z najobávanejších tajných služieb na svete pracovali desať rokov. Na oddelení III odpočúvali telefonáty medzi východným a západným Nemeckom. Ich kariéra po zmene režimu nijako neutrpela, dokonca zostali v odbore.
Dvoch bývalých agentov Stasi dnes zamestnáva brandenburská polícia, a to rovno na kriminálnom úrade. Podľa televízie ARD ochraňujú víkendový dom nemeckej kancelárky v Uckermarke.
Nie sú sami
Investigatívny program Monitor tvrdí, že podobne sa uplatnilo v spolkovej krajine Brandenbursko až sto bývalých spolupracovníkov Stasi.
Ministerstvo vnútra sa obhajuje, že tieto čísla sú podstatne nižšie. V bezpečnostných zložkách Brandenburska pracuje 58 bývalých agentov, niektorí aj na vysokých pozíciách. Väčšina však mala počas zmeny režimu okolo dvadsiatky a študovala kriminalistiku.
„Ťažko tomu môžem uveriť. Myslel som si, že ich všetkých odfiltrovali,“ povedal pre ARD historik Roger Engelman. To, že títo ľudia ďalej pracujú pre štát, označil sa škandál. Za úplné zlyhanie vlády to považuje aj šéf policajných odborov Rainer Wendt.
Kancelárka nevedela
Angela Merkelová o tom, že jej dom strážia exagenti komunistickej rozviedky, nič nevedela. „Do tejto oblasti sa nemieša,“ povedal jej hovorca Ulrich Wilhelm. Šéfka nemeckej vlády nedávno sama prezradila, že sa ju Stasi pokúšala naverbovať.
Podľa medializovaných informácií nejde v prípade Brandenburska o žiadnu výnimku. Desiatky agentov Stasi pracujú aj pre políciu v Sasku a Meklenbursku-Predpomoransku. Tajní sa vynárajú aj na vysokých spoločenských postoch a v médiách. Vlani značne utrpela kredibilita denníka Berliner Zeitung. Zistilo sa, že jeho dvaja prominentní redaktori donášali Stasi. Jeden z nich napísal aj niekoľko článkov kritizujúcich trestné stíhanie bývalých agentov.
V čase pádu Berlínskeho múra malo východonemecké ministerstvo pre štátnu bezpečnosť (Stasi) 97–tisíc stálych zamestnancov. Na každých 89 občanov pripadal jeden tajný.