BRATISLAVA. Americký denník The New York Times si vo svojej ekonomickej publicistike tento víkend všíma Slovensko a porovnáva ho s Českou republikou. Prečítajte si, ako Američania vidia slovenský hospodársky rast, ako Slovensko dopadlo po rozdelení Česko-Slovenska a prečo je dnes postkomunistickým miláčikom regiónu.
Nasleduje redakčne skrátený článok Dana Bilefskeho:
Keď v januári, pri začiatku svojho predsedníctva EÚ, Česká republika zverejnila satirické umelecké dielo, susedné Slovensko na ňom bolo stvárnené ako obrovská maďarská saláma. Pre mnohých Slovákov to bolo uštipačné poníženie, keďže stovky rokov bojovali o vlastnú národnú identitu, najprv ako vazali Uhorského kráľovstva v 19. storočí a potom ako chudobnejšia časť Československa.
Porovnávanie s Maďarskom a Českom
Slovensko sa sťažovalo dovtedy, dokiaľ sa Česi za dielo neospravedlnili. Slovenský výtvarník Martin Šútovec nakreslil karikatúru, v ktorej zobrazil Čechov ako chrobákov v ponožkách a sandáloch. Iní kritici tvrdili, že je urážlivé, ak Slovensko, prvú krajinu z bývalého Varšavského paktu, ktorá prijala euro, porovnávajú s Maďarskom - maródom regiónu.
Ostrá reakcia podčiarkla neistoty, ktoré aj naďalej prenasledujú európsky projekt, a rozpoltenosť vo vzťahoch medzi Slovenskom a jeho bohatším a väčším susedom, s ktorým sa pred 16 rokmi rozišli v „zamatovom rozvode".
Od Mečiara k rastu a poklesu
Po tŕnistom odlúčení od Česka, Slovensko najprv upadalo pod autoritárskou vládou Vladimíra Mečiara. No zmenilo sa na stredoeurópsky investorský raj s nízkymi daňami a stalo sa post-komunistickým miláčikom z bývalého sovietskeho bloku.
Zavedenie eura prijali na Slovensku ako múdry krok, ktorý krajinu ochráni v ťažkých ekonomických časoch. Namiesto toho, po rokoch silného rastu, Slovensko súperí s Lotyšskom o to, kto v 27-člennej únii dosiahne najhorší pokles ekonomiky. Za prvé štyri mesiace to bol v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom pokles 11,2 percenta.
Januárový spor o zemný plyn medzi Ruskom a Ukrajinou tiež znížil slovenské zásoby a takmer zastavil priemyselnú výrobu na dva týždne. Podniky po celom Slovensku so znepokojením sledujú, ako malá armáda Slovákov nakupuje v Poľsku, Maďarsku a Česku, využívajúc relatívnu silu nových eur, aby kupovali tovar od dobytka po automobily.
Slováci: Právom hrdý národ
No zdá sa, že vďaka euru majú Slováci navrch pri lákaní zahraničných investícií. Keď sa v apríli nemecký Volkswagen rozhodoval, kde investuje 310 miliónov eur na výrobu nového nízkonákladového rodinného auta Up pre svetový trh, uprednostnil Slovensko pred Českom. Podnik má vytvoriť 1500 pracovných miest. „Slováci sa stali hrdým národom a zaslúžia si to. Zatiaľ čo Česi sa stali frflošmi Európy," hovorí Tomáš Sedláček, kedysi ekonomický poradca bývalého českého prezidenta Václava Havla. „Česi boli vzorom, no Slováci to zvrátili," hovorí.
Slovensko, krajina asi s polovičným počtom obyvateľom Česka, prešla od 90. rokov dlhú cestu. V tom čase ho vtedajšia americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová nazvala „čiernou dierou" v strede Európe kvôli ich despotickému premiérovi Mečiarovi, ktorý sa obrátil chrbtom Európskej únii a NATO. Do EÚ sa dostalo a nalákalo investorov. Automobilky, vrátane Volkswagenu, Kia a PSA Peugeot Citroën, postavili fabriky a Slovensko si získalo povesť Detroitu východnej Európy.
Český tieň
No slovenský hospodársky rast úplne neumožnil uniknúť rivalite s Čechmi, ktorí sa viac pozerajú smerom na západ k Nemecku. Dištancujú sa od východnej Európy a od spájania ich mena so Slovenskom.
Kníhkupectvám v Bratislave dominujú české knihy, v slovenských televíziách vysielajú české filmy a strany zahraničných správ v slovenskej tlači sú prepchaté správami z Prahy, hovorí Martin M. Šimečka, slovenský intelektuál a spisovateľ, ktorý bol šéfredaktorom SME, najrešpektovanejšieho slovenského denníka, ako aj významného českého politického časopisu Respekt. Život strávil medzi Prahou a Bratislavou.
Podľa Šimečku je nájsť slovensky písanú knihu v českom kníhkupectve takmer nemožné a Slovensku venujú v českých médiách asi toľko pozornosti ako Luxembursku. Slovákom ustúpia iba pri počúvaní ich populárnej hudby. „Česi sa starajú o seba a pozerajú sa dovnútra," hovorí a dodáva: „Keďže Slovensko je tak malé, Slováci sa pozerajú do zahraničia, lebo je to nutnosť".
Prečítajte si úplné znenie článku Dana Bilefskeho - Susedov tieň je na Slovensku stále veľký (Neighbor's Shadow Still Large in Slovakia). Text uverejnili v rubrike „Global Business".