RANGÚN, BRATISLAVA. Keď generálny tajomník OSN Pan Ki-mun odchádzal na dvojdňovú návštevu Barmy, novinárom povedal, že si nerobí ilúzie, aká ťažká cesta ho čaká. Od šéfa vojenskej junty Thana Šweia v piatok žiadal, aby prepustil disidentku a nositeľku Nobelovej ceny za mier Su Ťij a ďalších 2000 politických väzňov. Od toho Thana Šweia, ktorý svojim podriadeným zakázal, aby v jeho prítomnosti čo i len vyslovili meno známej bojovníčky za ľudské práva.
„Ja som mu povedal, že sa s ňou chcem stretnúť, on mi povedal, že stojí pred súdom,“ povedal podľa Reuters po stretnutí Pan Ki-mun (na snímke TASR/AP) .
Najväčším úspechom bolo, že sa so šéfom junty vôbec stretol. Ani to nie je zvykom. Pan Ki-mun ho v obleku žiadal, aby Barma prepustila politických väzňov, začala rokovať s opozíciou a budúci rok usporiadala slobodné voľby. Oproti nemu sedel generál v kaki uniforme s vyznamenaniami na hrudi, ktorý stojí v čele brutálneho vojenského režimu 17 rokov.
„Uistili ma, že tieto voľby budú férové, slobodné a transparentné,“ povedal Pan Ki-mun novinárom.
To by boli, ak by sa na nich mohla zúčastniť Su Ťij, ktorá posledných 13 rokov strávila v domácom väzení a ďalších päť jej hrozí po neohlásenej návšteve Američana. Junta včera nepovedala veľa, akurát proces so Su Ťij hneď po príchode šéfa OSN odročila.