PRAHA. Rozhodnutie nemeckého Ústavného súdu o Lisabonskej zmluve reformujúcej Európsku úniu po jej rozšírení prinieslo vopred známy výsledok, zásadné otázky však zostávajú stále bez odpovedí. V komentári pre český denník MF Dnes to uviedol prezident Českej republiky, obávaný euroskeptik Václav Klaus.
Nemecký Ústavný súd v utorok pozastavil ratifikáciu Lisabonskej zmluvy s odôvodnením, že na schválenie zmluvy je v Nemecku potrebná ďalšia legislatíva, čím sa termín vstúpenia zmluvy do platnosti v Európskej únii oddiali. Dlho očakávané rozhodnutie kometovali médiá s tým, že výsledok, "Áno, ale" sa dal predpokladať.
"Sú tu zásadné otázky, ktoré ostali nezodpovedané," píše Klaus. "Neverím, že je možné eliminovať dobre známe chyby Lisabonskej zmluvy prostredníctvom doplňujúceho zákona," tvrdí český prezident. Podľa Klausa súd nerozriešil rozpory medzi nemeckou ústavou a zmluvou tým, že zmení zákony a nie ústavu. "Som presvedčený, že sa ešte bude veľa rokovať a čaká nás dlhá cesta," uzavrel Klaus.
Najvyšší nemecký súd v utorok pozastavil ratifikáciu Lisabonskej zmluvy s odôvodnením, že na schválenie zmluvy je v Nemecku potrebná ďalšia legislatíva, čím sa termín vstúpenia zmluvy do platnosti v Európskej únii oddiali. Podľa vyhlásenia Federálneho ústavného súdu ratifikačný dokument Spolkovej republiky Nemecka nemôže byť prijatý, kým nebude schválený zákon, ktorý umožní parlamentu spolurozhodovať tak, ako to uvádza nemecká ústava. Až potom môže zmluvu podpísať prezident Horst Köhler.
Aby Lisabonská zmluva, ktorá vkladá do rúk EP zásadné právomoci, vstúpila do platnosti, musia ju v opakovanom referende začiatkom októbra schváliť občania Írska a podpísať prezidenti ČR a Poľska.