Paríž 14. mája (TASR) - Francúzsko a Nemecko predložia 15. až 16. júna na summite Európskej únie (EÚ) vo švédskom Göteborgu spoločné stanovisko k rozšíreniu EÚ. Napriek tomuto vyhláseniu francúzsky prezident Jacques Chirac, premiér Lionel Jospin a nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder pripustili, že z dlhodobého pohľadu nemajú rovnaký názor na EÚ a jej inštitúcie, informuje o piatkovom stretnutí najvyšších politických predstaviteľov Francúzska a Nemecka v Paríži v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Rozšírenie EÚ bude jedným z hlavných bodov programu rokovania göteborského summitu švédskeho predsedníctva EÚ. Rozšírenie EÚ bolo aj hlavnou témou francúzsko-nemeckého summitu, tretieho v tomto roku, uplynulý piatok. Za Francúzsko sa na stretnutí zúčastnil prezident Jacques Chirac, predseda vlády Lionel Jospin a minister zahraničných vecí Hubert Védrine. Za Nemecko do Paríža pricestoval spolkový kancelár Gerhard Schröder a minister zahraničných vecí Joschka Fischer.
Francúzski a nemeckí politici diskutovali o problémoch, o ktorých v najbližších mesiacoch budú rokovať aj predstavitelia 15 členských krajín EÚ - o príprave medzivládnej konferencie v roku 2004. Tou sa majú doplniť a prepracovať reformy, o ktorých rozhodli predstavitelia členských krajín EÚ na summite EÚ vo francúzskom Nice v decembri 2000.
V otázke rozšírenia EÚ "majú Nemecko a Francúzsko rovnaký názor", konštatoval po večeri francúzsky prezident J. Chirac. Nemecký spolkový kancelár Schröder povedal, že v "Göteborgu budú mať Nemecko a Francúzsko rovnaký názor v tejto otázke" a dodal, že o každom bode sa bude ešte pred summitom rokovať. Nemecký spolkový kancelár podotkol, že "v Európe sa nič významné nemôže urobiť, bez dohody s Nemeckom a Francúzskom". "Sme teda presvedčení, že pri rokovaniach týkajúcich sa rozšírenia EÚ sa budeme striktne pridržiavať spoločnej pozície," zdôraznil Schröder.
Blízke okolie francúzskeho premiéra uviedlo, že Francúzsko a Nemecko odmietajú najmä presné stanovenie termínu vstupu kandidátskych krajín do únie, čo však, naopak, chce švédske predsedníctvo EÚ.
Pokiaľ ide o dlhodobejšiu budúcnosť EÚ a jej inštitúcií, Chirac, Jospin a Schröder sa vyjadrili k nedávnym návrhom Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktoré Francúzsko považuje za silne nemecké koncepcie. SPD navrhuje, aby sa Európska komisia (EK) transformovala na riadnu vládu EÚ a aby sa Rada ministrov stala len druhou komorou dvojkomorového Európskeho parlamentu (EP). Prezident Chirac povedal, že "návrhy kancelára Schrödera neexistujú, sú len návrhy SPD". Kancelár Schröder je aj predsedom SPD. Chirac ďalej povedal, že francúzska strana je pripravená o návrhu diskutovať, aj keď nesúhlasí s jeho detailmi. Schröder s počudovaním reagoval na Chiracove slová konštatovaním, že súhlasí s tým, čo sa publikovalo ako názor SPD, uzatvára Le Figaro.