MOSKVA, PRAHA. V Rusku sa prestala točiť ruleta. Na hlavnej Moskovskej triede Novyj Arbat visel na vstupe do slávnych kasín ako Metelica alebo Arenda strohý nápis: „Ďakujeme návštevníkom za 16 rokov priazne." V posledných herniach zhasli lampy v utorok v noci o 23. hodine moskovského času.
O hodinu neskôr začal platiť nový zákon, ktorý hazard posiela do vyhnanstva na Sibír. Ročný obrat tohto odvetvia sa pritom odhaduje až na 6 miliárd dolárov, väčšina šla Moskve, zvyšok Petrohradu.
V stredu už nefungovala ani jedna z 513 herní v Moskve. Radnica uverejnila číslo bezplatnej telefónnej linky, na ktorú možno anonymne oznámiť informácie o „podzemných hráčoch".
Predpokladá sa, že aktívnymi ľudovými špiónmi môžu byť manželky gamblerov a členovia novodobej pionierskej organizácie Mladá garda.
Oddiel si už dal záväzok, že bude monitorovať miesta, kde by sa mohli pod rúškom internetovej kaviarne či klubu pokru skrývať automaty.
Las Vegas v pustatine
Pre hazard sú teraz vyhradené rezervácie - zatiaľ celkom pusté roviny v Prímorskom a Altajskom kraji, v Kaliningradskej oblasti a na hranici medzi Krasnodarským krajom a Rostovskou oblasťou.
Len tam, kde má stáť veľkolepé centrum Azov Citi, stojí aspoň stan s niekoľkými hracími automatmi. Zvyšok ruského Las Vegas predstavujú pusté rozľahlé roviny.
Investori sa do sibírskeho hráčskeho raja na opačnom konci, pri Kaliningrade, nehrnú. Hrací biznis sa snaží zostať v centrálnom Rusku a prispôsobiť sa.
Polícia tvrdí, že bude prevádzkarov čiernych herní stíhať za nelegálne podnikanie a pranie špinavých peňazí, ale ľudia z brandže sú presvedčení, že to bude fungovať ako doteraz. Policajtov podplatia a všetko pôjde ďalej.
Poker a stávky ostávajú
Poker, lotéria a stávky totiž medzi hazardné hry neboli zaradené. A tak ešte nikdy v histórii neholdovalo v Rusku toľko ľudí pokru. Ide o krycí manéver. Len 9 percent herní skutočne skončilo svoju činnosť.
Ostatní len menia názov alebo sa sťahujú do stredoázijských republík, Bulharska či do Srbska. Predovšetkým bulharská metropola Sofia má údajne šancu stať sa Las Vegas pre ruských milovníkov hazardu.
Tvrdá regulácia hracieho biznisu postihne i štátnu pokladnicu. V období krízy stratí 30 miliárd rubľov na daniach ročne. Na ulici sa ocitne asi 400-tisíc ľudí, ktorí dosiaľ zarábali slušné peniaze, buď ako vyhadzovači, alebo ako čašníčky.
Podľa ruského premiéra Vladimira Putina je však hráčska závislosť nebezpečnejšia než alkoholizmus.
„Nielen mládež, ale i penzisti prehrávajú posledné kopejky," vyjadril sa rozhorčene.
A myslí si to aj väčšina Rusov. Zákaz podľa prieskumov verejnej mienky víta až 70 percent obyvateľov.
Podľa komentátorov majú moskovské kasína pod kontrolou predovšetkým Gruzínci. Rozhodnutie podniky zlikvidovať prijal Putin v čase, keď sa zásadne zhoršili vzťahy medzi Moskvou a Tbilisi.