TEGUCIGALPA. "Nikto ma nedokáže prinútiť odstúpiť. Neporušujem žiadne zákony," vyhlásil v stredu Micheletti v rozhovore pre agentúru AP.
Jediná možnosť, ako by sa mohol Zelaya vrátiť naspäť do krajiny, je podľa neho "zahraničná invázia". To však Micheletti nikomu neodporúča: "Ak na nás niekto zaútočí, 7,5 milióna obyvateľov Hondurasu bude pripravených brániť naše územie, naše zákony, našu domovinu a našu vládu," povedal pučistický prezident.
Zelaya v stredu oznámil, že odkladá svoj plánovaný návrat do vlasti a počká si, ako Micheletti zareaguje na 72-hodinové ultimátum, ktoré mu dala Organizácia amerických štátov (OAŠ). Pôvodne sa mal Zelaya vrátiť do krajiny vo štvrtok v sprievode šéfa OAŠ, predsedu Valného zhromaždenia OSN, prezidenta Ekvádoru a argentínskej prezidentky.
Honduraského prezidenta Zelayu uniesli a prinútili k odletu do Kostariky príslušníci honduraskej armády v nedeľu, teda v deň, na ktorý naplánoval referendum o ústavných zmenách. Tie mu mali umožniť zostať pri moci aj po skončení súčasného mandátu. Zelayu v nedeľu ráno prepadli v jeho dome, v spodnej bielizni ho prinútili nastúpiť do auta, previezli do lietadla a vyložili ho - ešte stále v spodnej bielizni - na letisku v kostarickom San José.
Niekoľko hodín nato zvolil honduraský parlament jednohlasne za nového prezidenta svojho dovtedajšieho predsedu Roberta Michelettiho. Väčšina krajín medzinárodného spoločenstva kroky Zelayových oponentov odsúdila. Americký prezident Barack Obama aj venezuelský prezident Hugo Chávez vo vzácnej zhode trvajú na tom, že právoplatným prezidentom Hondurasu je naďalej Zelaya.