Brusel 14. mája (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie (EÚ) začali dnes v Bruseli svoju májovú schôdzku, počas ktorej sa okrem iného pokúsia dohodnúť na spoločnom stanovisku pre rokovania s kandidátskymi krajinami v kapitole voľný pohyb osôb.
Na stole je kompromisný návrh švédskeho predsedníctva, ktorý počíta s päťročným prechodným obdobím pre voľný pohyb pracovníkov s možnosťou jeho predĺženia o ďalšie dva roky. Už po prvých dvoch rokoch by však malo dôjsť k jeho prehodnoteniu a prípadnému zrušeniu, pričom každá krajina bude môcť postupovať individuálne podľa svojich potrieb.
Návrh by mal uspokojiť aj požiadavky Nemecka a Rakúska na isté obmedzenia pri cezhraničnom poskytovaní služieb, pretože predpokladá právo uplatniť sprievodné národné opatrenia v tejto oblasti, ak sa vyskytnú vážne problémy s poskytovateľmi služieb z nových členských krajín.
Problematický ostáva postoj Španielska, ktoré je dnes najväčším príjimateľom pomoci pre zaostalé regióny a obáva sa, že po rozšírení a vstupe chudobnejších krajín veľkú časť tejto podpory stratí. Hoci momentálne platí v EÚ finančný výhľad na roky 2000-06 a španielsky problém tak bude reálny až po skončení tohto obdobia, Madrid chce isté záruky už dnes. Odmieta preto prechodné obdobia vo voľnom pohybe osôb, avšak ak ostatné krajiny uznajú jeho obavy za oprávnené, je ochotný obmedzenia pohybu pracovníkov podporiť.
Ministri budú dnes hovoriť aj o situácii na Blízkom Východe a na Balkáne, predovšetkým v Macedónsku. Chorvátsko, ktoré ako druhá balkánska krajina ukončilo rokovania o stabilizačnej a asociačnej dohode s EÚ, dnes v Bruseli slávnostne začne proces vedúci k jej podpisu. Ďalšími témami bude spolupráca EÚ a OSN a riešenie konfliktov v Afrike.
Okrem šéfov diplomacií rokujú dnes v Bruseli aj ministri obrany členských krajín. Témou bude budovanie spoločnej jednotky rýchleho nasadenia a spolupráca EÚ s NATO, ktorú naďalej blokuje Turecko. Podvečer sa uskutoční spoločné rokovanie ministrov zahraničia a obrany. V utorok sa potom ministri obrany EÚ stretnú so svojimi partnermi z nečlenských krajín, ktoré kandidujú na vstup do únie, alebo sú členmi NATO.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab