PRAHA, BRATISLAVA. Potok, ktorý preteká dedinou Předslavice, sa dá inokedy prehradiť aj rukami. Prívalové dažde, ktoré sa na južné Čechy vrhli cez víkend, ho však zmenili na rieku širokú desať metrov. V jednom z desiatich domov, ktoré nová rieka zatopila, zdvihla voda betónovú podlahu. Rodina musela utiecť k susedom.
Južné Čechy v pohotovosti
Najhoršou správou pre našich západných susedov je, že ani v najbližších dňoch dažde neustanú. Meteorológovia im dávajú čas do stredy.
„Stav sa príliš nemení,“ citoval server iDnes.cz meteorologičku Mariu Odstrčilovú. „Je preto možné, že výstrahu predĺžime až do piatka,“ dodala. Predpovedá, že na niektorých miestach naprší až 40 milimetrov za hodinu, čo je 40 litrov na meter. K dažďom sa môžu pripojiť aj krúpy.
Česko sa pritom nestačilo spamätať z doterajších povodní. Kým minulý týždeň náhle lejaky bičovali len malú časť strednej a severnej Moravy, cez víkend už vyvádzali aj v južných Čechách a susednom Plzenskom kraji. Hladiny moravských riek už pomaly klesajú, no inde sa pripravujú na najhoršie.
„Najvážnejšia je situácia v južných Čechách, od nedele rána tam platí stav pohotovosti,“ povedala agentúre Reuters hovorkyňa záchranného tímu českých požiarnikov.
Pokračujúce dažde riziko povodní zhoršujú. Meteorológovia upozorňujú, že v mnohých oblastiach už pôda nedokáže vsiaknuť napadanú vodu. Hladina riek sa tak dvíha rýchlejšie.
Bez cesty aj elektriny
Doteraz si prívalové dažde v Česku vyžiadali 13 životov vrátane jedného požiarnika.
Stovky ľudí museli evakuovať. Voda búrala domy, hýbala pôdou a ničila cesty. Mnoho obcí zostalo odrezaných od sveta, niektoré nemali ani elektrinu. V obavách pred poškodením transformátorov vodou ich radšej vypli. Po opadnutí záplav to má urýchliť obnovenie ich prevádzky.
Do záchranných prác je zapojených 750 požiarnikov, ktorým pomáhajú stovky vojakov. Ľuďom pomáhajú stavať ochranné valy z vriec s pieskom.
Veľká voda v Česku
Najviac postihla Moravu a južné Čechy. Doteraz si vyžiadala 13 obetí a napáchala škody za vyše 5,5 miliardy českých korún. Tisícročnú vodu z roku 2002 zatiaľ neprekonala.
Aj keby sa počasie v Česku umúdrilo už teraz, škody podľa Ústredného povodňového štábu presiahnu tie zo záplav spred troch rokov. Na jar 2006 veľká voda vystavila Čechom účet za 5,5 miliardy českých korún.
Súčasnú situáciu však podľa štábu nemožno prirovnať k rokom 2002. Tisícročná voda vtedy zabila 17 ľudí, zatopila pražské metro, paralyzovala českú metropolu a v celej krajine spôsobila škody za 80 miliárd.
Okrem Česka povodne stále trápia aj Rakúsko a Poľsko. Rieky sa vyliali v Dolnom Rakúsku, Burgenlande a Štajersku. V južnom Burgenlande je už piaty deň zaplavené mesto Güssing. Za posledné tri dni spadlo podľa ČTK v Burgenlande 250 litrov vody, čo normálne zodpovedá zrážkam za pol roka. Vláda doteraz do regiónu napumpovala pomoc za 160 miliónov eur.
Poľsko už upratuje
Situácia sa zlepšila v južnom Poľsku, kde sa už začalo s upratovaním. Po niekoľkých dňoch prestalo pršať v Dolnom Sliezsku a Podkarpatsku. Len v prvom z regiónov voda strhla 41 mostov. Vláda premiéra Donalda Tuska na obnovu infraštruktúry uvoľní 65 miliónov zlotých (14,5 milióna eur).
Odborníci však všade varujú pred predčasnou radosťou. Prívalové dažde predpovedajú až do stredy.
Povodniam praje teplo a zmenená krajina
Teplejšia klíma spôsobuje silnejšie dažde, ktoré sa v zastavanej krajine nemajú kde zachytiť.
BRATISLAVA. Kedysi prišli raz za sto rokov. V súčasnosti sa však v strednej Európe prirovnávajú záplavy k storočnej vode oveľa častejšie.
Experti sa zhodujú, že sila povodní je väčšia ako v minulosti. „Nie je možné jednoznačne povedať, že by záplav bolo viac. Sú však intenzívnejšie,“ hovorí profesor meteorológie a klimatológie na Univerzite Komenského Milan Lapin.
Podľa neho, ako aj expertov, ktorých oslovila Mladá fronta Dnes, je jedným z dôvodov zvyšovanie teploty. „Teplota v strednej Európy stúpla o jeden a pol stupňa. Každý stupeň pri búrke pritom zvyšuje počet zrážok o šesť percent,“ dodáva Lapin.
Príčiny sú podľa Lapina z viac ako polovice ľudského pôvodu. Radim Tolasz, námestník riaditeľa Českého meteorologického ústavu, naopak hovorí, že planéta by sa otepľovala aj bez stúpajúcej produkcie CO2.
Teplejšie počasie je však iba jedna z príčin súčasných záplav. Podľa hydrológa Michala Kravčíka je hlavným dôvodom fakt, že krajina stratila schopnosť absorbovať dážď. „Keď voda padne do vyasfaltovanej mestskej krajiny, tak rýchlo stečie,“ hovorí.
V krajine je tiež menej prírodných miest ako mokrade, kde sa zachytáva voda. „Tá sa preto rýchlo koncentruje v potokoch a spúšťa domino efekt. Teraz stačí oveľa menej dažďa na vytvorenie povodne,“ dodáva Kravčík.
Podľa neho to vyvoláva aj efekt, o ktorom sa málo hovorí. V krajine zostáva málo vody, a tak slnko nemá čo odparovať. Teplota zo slnka sa vracia späť do atmosféry, čo spôsobuje aj to, že zrážky v slovenských nížinách klesajú a v horách stúpajú.
Tomáš Vasilko