RÍM, BRATISLAVA. Katolícka cirkev asi ani nemohla zakončiť Rok sv. Pavla vo väčšom štýle. Krátko pred sviatkom apoštola národov pápež Benedikt XVI. s dojatím svetu oznámil, že Bazilika svätého Pavla za hradbami naozaj ukrýva ostatky slávneho svätca. Benediktíni, ktorí druhú najväčšiu rímsku baziliku spravujú, sa môžu pripravovať na nápor pútnikov.
Apoštol Pavol bol podľa kresťanskej tradície po svojej poprave pochovaný spolu so svätým Petrom v rímskych katakombách na Via Appia. Neskôr ostatky oboch svätcov previezli na miesta, kde vyrástli dve najväčšie baziliky.
Pápež: Je to on. Svätý Pavol
Keď vatikánski archeológovia začali v roku 2002 skúmať priestory pod oltárom Pavlovej baziliky, narazili na sarkofág s otvormi, cez ktoré prví kresťania hádzali do hrobu svoje prosby.
Po zverejnení objavu v roku 2006 pápež Benedikt XVI. dovolil nazrieť do krypty, ktorá bola naposledy otvorená pred 1700 rokmi. „V sarkofágu, ktorý nebol otvorený po toľko storočí, sa vyhĺbil malý otvor, cez ktorý bola zavedená špeciálna sonda,“ citoval denník Corriere della Sera pápeža. Tak sa podarilo objaviť nielen zvyšky kostí, ale aj kúsky ľanovej látky purpurovej farby lemované zlatom. Vedci, ktorí kosti podrobili analýze rádiouhlíkovou metódou, zistili, že patrili človeku, ktorý žil v prvom storočí po Kristovi.
„To potvrdzuje nepopierateľnú tradíciu, že ide o posmrtné pozostatky apoštola Pavla,“ citoval denník L'Osservatore Romano pápeža. Arcikňaz baziliky kardinál Andrea Codero Lanza di Montezemolo nevylúčil, že pápež môže nariadiť podrobnejšie preskúmanie krypty.
Jej úplné otvorenie však označil za veľký problém. „Je to kus roboty vzhľadom na to, že hrobka je obrovská a mohlo by to viesť k zničeniu oltára,“ citovala ho agentúra AFP.
Vatikán si na záver roku, v ktorom si pripomínal 2000 rokov od narodenia sv. Pavla, nechal ešte jedno prekvapenie. Archeológovia 16. júna našli v katakombách sv. Tekly neďaleko baziliky zrejme najstarší zachovaný portrét sv. Pavla.
Najstarší portrét svätca
Svoj objav tajili desať dní, počas ktorých laserom odstraňovali nánosy špiny a vápenca z obrazu, ktorý pochádza zo 4. storočia po Kristovi. Fotografiu vyčisteného obrazu zverejnil vatikánsky denník L'Osservatore Romano.
Portrét zachytáva tenkú tvár muža s čiernou špicatou bradou. Má výrazne veľké oči a klesnutý nos. Okolo hlavy má tradičnú svätožiaru, čo zodpovedá spôsobu, akým Pavla zobrazovali v rannom stredoveku.
„Bolo ľahké si domyslieť, že ide o svätého Pavla, pretože ten štýl sa zhodoval s ikonografiou, o ktorej sme vedeli, že existovala okolo 4. storočia – teda tenká tvár a tmavá brada,“ citoval L'Osservatore Romano šéfku reštauračných prác v katakombách Barbaru Mazzeiovú.
FOTO - WIKIMEDIA
„Je to fascinujúci objav a je to svedectvo ranej kresťanskej cirkvi spred takmer 2000 rokov,“ citoval denník Telegraph arcibiskupa Gianfranca Ravasiho, šéfa pápežskej rady pre kultúru.
Benedikt XVI., ktorý rok venovaný apoštolovi Pavlovi uzavrel v nedeľu slávnostnými vešperami, vyzval veriacich, aby sa po vzore Pavla usilovali o zrelú a dospelú vieru.
Prvý moderný kresťan
Jedno z najväčších svetových náboženstiev by bez Pavla z Tarzu možno nejestvovalo.
BRATISLAVA. Môže to znieť ako rúhanie. Ale kresťanstvo, aké poznáme dnes, nie je ani tak kresťanstvom historického Ježiša Krista, ako skôr náboženstvom, ktoré hlásal a rozšíril Pavol z Tarzu. Pavol, obrátený „apoštol“, ktorý sa so skutočným Ježišom údajne nikdy nestretol, bol rímskym občanom, ktorý ovládal nielen hebrejčinu, ale aj latinčinu a gréčtinu. Pôvodne mal prvých kresťanov prenasledovať, v jeho živote však nastal obrat a Pavol sa stal pocestným kazateľom.
Veril, že kresťanstvo treba šíriť aj medzi pohanmi nežidmi, čo bol jeden z možných dôvodov, prečo si podľa niektorých zdrojov nerozumel napríklad s apoštolom Petrom.
Učenie Pavla z Tarzu nekládlo až taký dôraz na dodržiavanie niektorých židovských zvykov, a až v jeho podobe sa preto mohlo kresťanstvo rozšíriť aj mimo židovského kultúrneho okruhu. Môžeme dodnes špekulovať, či bez „apoštola“ Pavla by kresťanstvo nezostalo len jednou zo židovských siekt.
Pavol podnikol niekoľko misijných ciest, tradícia tvrdila, že bol sťatý a pochovaný v Ríme.
(tp)