Rím 14. mája (TASR) - Organizačný a výsledkový chaos zavládol dnes po nedeľňajších parlamentných voľbách v Taliansku. Hoci prvé prognózy zverejnené po 23. hodine naznačovali jasné víťazstvo bloku pravého stredu Dom slobody expremiéra a mediálneho magnáta Silvia Berlusconiho nad koalíciou ľavého stredu Olivovník v obidvoch komorách parlamentu, výsledky zverejňované počas noci tento náskok stenčili na rozdiel niekoľkých percent.
V percentuálnom vyjadrení predpovedali prognózy Berlusconiho bloku od 48 do 51 percent hlasov v dolnej komore parlamentu -Poslaneckej snemovni. Koalícia Olivovník na čele s primátorom Ríma Francescom Rutellim mala získať 41 až 44 percent hlasov. V hornej komore - Senáte, mal Berlusconi počítať so 47-50 percentami hlasov a Rutelli so 40-43 percentami.
Podľa najnovších čiastkových výsledkov však pravicový blok Dom slobody získal v Poslaneckej snemovni len 45,4 percenta z troch štvrtín mandátov, ktoré sa rozdeľujú podľa väčšinového systému. Zvyšok zo 630 poslaneckých mandátov sa rozdeľuje na základe pomerného systému. Väčšina v Poslaneckej snemovni je 316 kresiel. Olivovník získal v Poslaneckej snemovni 43,7 percenta hlasov.
Podobná je situácia v 315-člennom Senáte, v ktorom je väčšina 158 kresiel. Aj tu sa tri štvrtiny mandátov rozdeľujú podľa väčšinového systému a štvrtina na základe pomerného systému. Konečné výsledky v Senáte by mali byť známe po 8.00 h SELČ.
Z Berlusconiho bloku bola najúspešnejšia strana Forza Italia (FI), ktorá získala takmer 28,3 percenta hlasov. Pred piatimi rokmi mala na svojom konte len 20,6 percenta hlasov. Separatistická Liga severu Nord Umberta Bossiho sa podľa doterajších výsledkov nedostala cez štvorpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu. Okrem FI a Ligy severu patria do Berlusconiho bloku ešte Národná aliancia (AN), ktorá vznikla z neofašistov a zväz Biancofiore, ktorý tvoria katolícke Kresťanskodemokratické centrum (CCD) a Kresťanskodemokratická únia (CDU). CCD a CDU majú na konte zatiaľ 3,7 percenta hlasov.
Voľby boli sklamaním pre Radikálnu stranu bývalej komisárky Európskej únie Emmy Boninovej, ktorá sa musí uspokojiť s necelými dvoma percentami hlasov. Hnutie Taliansko hodnôt niekdajšieho prokurátora Antonia Di Pietra s troma percentami hlasov zostane asi tiež pred bránami parlamentu (zatiaľ má rovné štyri percentá).
Vďaka lokálnemu spojenectvu s Domom slobody v sicílskom meste Siracusa získal jeden mandát v Senáte kandidát neofašistického Talianskeho sociálneho hnutia (MSI) Luigi Caruso, ktorého volilo asi 43 percent občanov. Kandidát Olivovníka Mario Occhipinti, inak štátny tajomník ministerstva dopravy, dostal asi 29 percent hlasov.
Či sa Berlusconi postaví do čela 49. povojnovej vlády Talianska je teda otázne. Talianski komentátori si myslia, že v tejto situácii bude jazýčkom na váhach opäť Strana komunistickej obnovy (PRC) Fausta Bertinottiho, ktorej dalo hlasy 5,3 percenta voličov.
K organizačnému chaosu prispela skutočnosť, že napríklad v oblasti Reggio Calabria čakali voliči ešte o 4. hodine ráno na odovzdanie hlasovacích lístkov. Ministerstvo vnútra vydalo krátko pred koncom volieb o 22. hodine SELČ príkaz, že hlasovať ešte môžu tí voliči, ktorí prišli pred týmto termínom. Na odovzdanie hlasu sa niekde čakalo aj dve hodiny. Dokonca aj Berlusconi a Rutelli si počkali viac ako 30 minút. Tento stav zapríčinilo zníženie počtu volebných miestností o 30.000 v porovnaní s rokom 1996.
Vďaka peknému počasiu prišiel k urnám vysoký počet voličov. Minister vnútra Enzo Bianco ich účasť odhaduje na 78 až 80 percent.