Nad sebou mal scénu z Francúzskej revolúcie, pod sebou pôdu zámku Versailles, ktorý je symbolom absolutistickej monarchie. Pred ním sedela jeho talianska manželka a bývalá modelka Carla Bruni, ktorá mu tlieskala, aj keď už ostatní prestali. Zdrvená opozícia si len robila poznámky.
Už len tým, že francúzsky prezident Nicolas Sarkozy prehovoril k obom komorám parlamentu, sa zapísal do histórie. Stalo sa to prvýkrát od roku 1848 a vlani preto zmenil ústavu. Symbolikou sa však len začal týždeň, ktorý hyperaktívnemu lídrovi nikto nevezme.
Získal aj Mitteranda
Za 43 minút sa stihol Sarkozy venovať všetkému od zákona o internetovom pirátstve po dôchodky.
„Musíme vložiť ekonómiu do služieb človeka, nie opačne,“ vyhlásil Sarkozy s odkazom na finančnú krízu.
Tento rok Francúzsko podľa predpovedí čaká 6-percentný pokles ekonomiky a na jeho konci 10-percentná nezamestnanosť. Sarkozy sľúbil, že i tak nebude zvyšovať dane ani brať ohľad na vysoký schodok rozpočtu. „Prezident mal spustiť veľkú politiku, ale spustil veľkú pôžičku,“ kritizoval ho niekdajší líder socialistov François Hollande.
No i tak sa môže najväčší Sarkozyho súper len bezmocne prizerať. V eurovoľbách Sarkozyho pravica zvíťazila s prehľadom. „Opozícia prehrala vojnu myšlienok,“ hovorí pre SME dlhoročný pravicový poslanec Claude Birraux.
V utorkovom vyhlásení jej Sarkozy dokonca ukradol aj meno.
V rámci radikálnej obmeny vlády sa ministrom kultúry stane 61-ročný Frédéric Mitterand, synovec exprezidenta a socialistickej ikony Françoisa Mitteranda. Šesťdesiatjedenročný herec, spisovateľ a režisér, ktorý sa otvorene hlási k homosexualite, nie je členom socialistickej strany.
Sarkozy vymenil osem ministrov a štátnych tajomníkov, nechal však premiéra Françoisa Fillona, ktorý je dostatočne nevýrazný, aby prezidenta nezatienil.
Akčný a nepopulárny
Sarkozy dokáže upútať pozornosť svojou politickou hyperaktivitou, aj tak bojuje s nízkou popularitou. Jeho prvé dva roky v úrade podľa agentúry TNS Sofres negatívne hodnotia takmer dve tretiny ľudí.
No populárny François Mitterand na tom nebol po svojich prvých dvoch rokoch oveľa lepšie. A keby to predsa len s popularitou nevyšlo, Sarkozy robí všetko pre to, aby sa zapísal do histórie. Po socialistickom lídrovi zostala slávna sklenená pyramída pred Louvrom.
Sarkozy plánuje do 20 rokov vybudovať Veľký Paríž, ktorý by siahal až ku kanálu La Manche. Gigantickú aglomeráciu pozdĺž Seiny chce spojiť rýchlovlakom.
„Môžete Sarkozyho kritizovať, ale musíte uznať, že miluje akciu,“ krčí plecami Birraux.