PARÍŽ. Žena zahalená v šatke s orientálnym vzorom nie je v Paríži žiaden zvláštny zjav. No moslimku v burke by ste dlho hľadali aj Boulevard Ornano v imigrantskej štvrti na severe mesta.
Dlhý tmavý plášť, ktorý necháva len priezor na oči a nazýva sa aj nikáb, je aj medzi francúzskymi moslimami skôr výnimkou. O to vášnivejšie diskusie však budí.
Útok na štát
Minulý týždeň 65 poslancov navrhlo „v mene laickosti“ vytvoriť komisiu vyšetrujúcu šírenie odevu v krajine. Hovorca vlády Luc Chatel potvrdil, že výsledkom môže byť aj zákon, ktorý burku úplne vykáže z verejného priestoru.
Francúzi si na prísnom oddelení štátu od cirkvi zakladajú. A mnohí považujú verejné prejavy konzervatívnych členov miestnej päťmiliónovej moslimskej komunity za útok na republiku. „Som proti tomu, aby to nosili,“ hovorí biela Parížanka, ktorá šla von so psom na Boulevard Ornano. „Žijeme v laickej krajine,“ odsekne.
Rozdelená krajina
Hoci väčšina Francúzov sa zhodne, že burka je problém, jej perzekúcia krajinu rozdeľuje. „Proti rozmachu burky treba bojovať,“ povedal rádiu Europe 1 minister pre imigráciu Eric Besson. „Ale vzdelávaním, dialógom. Zákon by bol neúčinný a vytvoril by napätie.“
Burka sa nepáči ani Francúzovi, ktorý sa predstavil ako Ricard a žije na bohatom parížskom predmestí Neuilly. „Môže však spôsobiť, že ženy budú väznené. Muži im povedia, burka je zakázaná, zostaneš doma,“ myslí si Ricard.
Ťažké je však zistiť, ktoré ženy nosia burky z donútenia a ktoré dobrovoľne.
Burka sa môže stať citlivou témou prezidentovania Nikolasa Sarkozyho tak, ako šatka hidžáb poznačila éru Jacqua Chiraca. Od roku 2004 sú náboženské symboly vo francúzskych školách zakázané.