SANTIAGO. Múzeum pamäti a ľudských práv, ktoré v novembri slávnostne otvoria v čílskej metropole Santiago, bude pripomínať obete diktatúry generála Pinocheta z rokov 1973-90.
Medzi exponátmi nebudú chýbať vďaka samotným obetiam alebo ich pozostalým napríklad udavačský list, predmety, ktoré vyhotovili za mrežami uväznení disidenti, ale aj list jedného z nich, či tzv. jednosmerné cestovné pasy pre tých Čiľanov, ktorých prinútili krajinu opustiť, ale neumožnili im návrat.
Popri veciach osobného charakteru tam však nebudú chýbať ani plagáty, archívne ukážky dobovej tlače, oficiálne písomnosti a dokumentárne filmy pripomínajúce roky vojenskej diktatúry v Čile.
Prvé z vybraných predmetov v uplynulých dňoch symbolicky prevzala prezidentka tejto latinskoamerickej krajiny Michelle Bacheletová, ktorá pocítila svojho času na vlastnej koži metódy čílskych mučiteľov. Jej otec zomrel v jednom z väzenských zariadení krajiny v roku 1974.
Bacheletová aj sama prispeje k rozširovaniu počtu exponátov, pretože múzeu poskytne listy svojho otca, niekdajšieho generála blízkeho zavraždenému prezidentovi Salvadorovi Allendemu.
Súčasná prezidentka, vtedy poslucháčka univerzity, sa vedno s matkou v roku 1975 "oboznámila" s Villou Grimaldi, ktorá slúžila ako obávané väzenie a medzičasom sa stala pamätným miestom.
S výstavou múzea v Santiagu, ktoré zriadia po vzore Múzea apartheidu v juhoafrickom Johannesburgu a Múzea holokaustu vo Washingtone, sa začalo v decembri 2008. Architektonický návrh ráta so skleným palácom, v ktorom by množstvo svetla malo byť ostrým kontrastom k pripomínaným temným rokom. Očakávané náklady na zriadenie múzea predstavujú približne 20 miliónov dolárov.