MEXICO CITY, BRATISLAVA. Kedysi stačil náklad so zeleninou či s kvetinami. V súčasnosti musia juhoamerickí pašeráci vymýšľať nové spôsoby, ako nepozorovane previezť kokaín na trh západných krajín.
Drogové kartely však ukazujú, že vedia byť kreatívne. V utorok sa o tom presvedčili aj mexickí námorníci. Pri prehľadávaní nákladnej lode v prístave na polostrove Jukatán objavili tonu kokaínu v telách zmrazených žralokov.
Drogy v dvadsiatich rybách objavili röntgenovým skenom a pomocou psov. „Ten, čo mal na starosti náklad, hovoril, že to je konzervačná látka. Overili sme si však, že to bol kokaín,“ povedal veliteľ mexického námorníctva podľa BBC.
Na kolene zbúchané ponorky
Pašovanie drog pomocou žralokov je len jedna z mnohých posledných inovatívnych techník narkomafie. Podľa Reuters nedávno objavili drogy aj v plechovkách piva, špeciálne upravenom nábytku či náboženských soškách.
Najúčinnejšou zbraňou pašerákov v posledných rokoch je však niečo iné.
Podľa amerických predstaviteľov sa až tretina kokaínu dostane do Spojených štátov v podomácky urobených ponorkách. Hoci experimentálne podmorské plavidlá na pašovanie sa objavili už pred desiatimi rokmi, skutočný boom zažívajú až teraz.
Malé podmorské lode podľa Washington Post stavajú pašeráci v provizórnych „dokoch“ v džungli v Kolumbii. Ako pohon sa využívajú dieselové motory, konštrukcia trupu je z laminátu.
Stroj je dlhý len niekoľko metrov. Miesta veľa netreba. Okrem tovaru väčšinou cestuje na sever štvorčlenná posádka vrátane zástupcu majiteľa, ktorý chce dohliadnuť na tovar. Hodnota štyroch až desiatich ton prevážaného kokaínu môže byť aj sto miliónov dolárov.
Ako kmeň v mori
Pre americkú pobrežnú stráž je problém tieto ponorky chytiť. Hovoria, že väčšina z nich nepozorovane prejde. Ponorky sa v skutočnosti plavia tesne pod hladinou.
„Snažíte sa nájsť plávajúci kmeň v strede Pacifiku,“ povedal pre Washington Post agent americkej protidrogovej agentúry.
Premiestňujú sa najmä v noci, na jedno „natankovanie“ dokážu prekonať až 4500 kilometrov. Ak nakoniec aj úrady spozorujú ponorku, radšej ju posádka potopí na dno oceánu, aj s kokaínom, ako by sa mala nechať zavrieť za pašovanie drog.