BELFAST, BERLÍN. „Podrežeme tomu decku hrdlo,“ vyhrážali sa podľa svedkov fašisti rodinám z Rumunska, ktoré žijú v Belfaste v Severnom Írsku. Do okien im hádzali tehly, trieskali na dvere, terorizovali aj tehotnú ženu. Asi 115 občanov Rumunska, podľa správ príslušníkov rómskeho etnika, čelilo rasistickým útokom posledné štyri dni.
Utorkovú noc strávili v belfastskom kostole City Church. Báli sa, že ich chcú zabiť. Odtiaľ ich ráno polícia previezla do športového centra.
Politici útok odsúdili
Útoky na Rómov odsúdili všetci poprední politici vrátane britského premiéra Gordona Browna a extrémistom odkázali, že ich činy nebudú tolerovať. Starostka Belfastu Naomi Longová vyhlásila, že útoky v blízkosti univerzity robia hanbu celému mestu.
„Je stále jasnejšie, že nejde iba o osamotené incidenty, ale o súčasť organizovaného pokusu donútiť ich, aby odišli preč,“ povedal pre BBC člen mestskej rady Niall Kelly.
Rumuni vo svete
- V zahraničí pracujú asi dva milióny Rumunov.
- Odchádzajú za prácou, aby zarobili viac ako je priemerná mzda doma – 350 eur.
- V Rumunsku žije asi 2,5 milióna Rómov, teda asi 10 percent,
- Podľa europarlamentu žije 80 percent Rómov z menej ako päť eur na deň.
Ľudia žijúci na juhu Belfastu zorganizovali ešte v pondelok demonštráciu, na ktorej odsúdili útoky na Rómov a vyzvali políciu, aby zakročila ráznejšie. Objavili sa aj správy, že zastrašovaniu museli čeliť aj rodiny z Indie.
Rumunských Rómov ohrozovala skupina asi dvadsiatich mladíkov, ktorí patria k britskej neonacistickej organizácii Combat 18. Názov si vybrali podľa inciálok Adolfa Hitlera. Písmeno A je v abecede prvé a H ôsme.
Po vstupe Rumunska do Európskej únie pred dvoma rokmi sa Rómovia rozpŕchli po celej Európe. Na západe hľadajú lepší život, prácu, chcú sa zbaviť aj pretrvávajúcej diskriminácie v domovskej krajine.
Mnohí nepracujú, ale žobrú
Mnohí sa však nevedia zaradiť do normálneho života. Žiadajú o sociálne dávky, žobrú alebo sa dopúšťajú menších krádeží. Výsledkom sú rozsiahle antirómske vlny, najsilnejšia prebehla vlani Talianskom.
Narastajúce problémy s Rómami má v posledných mesiacoch aj nemecká metropola. „Do you speak English?,“ touto otázkou oslovia rómske ženy bežného Berlínčana aj päťkrát za deň. Žobrú v centre, najmä pred Brandenburskou bránou a na Alexandrovom námestí.
Niekoľko rodín v máji obsadilo časť kultúrneho centra Bethanien, neskôr aj Kostol sv. Márie. Od mesta požadovali, aby im dalo adekvátne ubytovanie a prácu. „Nemajú žiadne právo obsadiť domy a povedať: štát sa musí o nás postarať. Ako turista je u nás každý vítaný, ale nie tí, čo tu chcú inkasovať,“ povedal senátor za sociálnu demokraciu Ehrhart Körting v televízii RBB. Radnica teraz vypláca 250 eur každému Rómovi, ktorý sa rozhodne vrátiť späť do Rumunska.