LUXEMBURG, BERLÍN. Brusel musí dať ruky preč od našich daní, vojenskej neutrality a zákazu potratov. A naďalej chceme mať vlastného komisára.
Írska vláda po mesiacoch analýz zverejnila požiadavky na prijatie Lisabonskej zmluvy. Návrh už videli šéfovia diplomacií členských štátov, definitívne slovo však budú mať lídri Európskej únie na bruselskom summite koncom týždňa.
ČO TREBA, ABY PLATILA LISABONSKÁ ZMLUVA? Írsko musí úspešne zopakovať referendum. Poľský a český prezident musia podpísať prijatie zmluvy. Koncom júna o ústavnosti Lisabonskej zmluvy rozhoduje nemecký ústavný súd.
Ak sa s Dublinom dohodnú, Íri by si koncom septembra alebo začiatkom októbra zopakovali referendum o Lisabonskej zmluve. „Som presvedčený, že Írsko si zabezpečí všetky právne záruky, o ktoré sa usilovalo,“ povedal minister zahraničných vecí Michael Martin podľa Irish Times.
Výnimky strašia iných Až taký ľahký proces to však nebude. Otvorený zostáva spôsob, ako záruky zapracovať do európskych zmlúv. Íri chcú, aby sa „ich“ protokol pripojil k najbližšej prístupovej zmluve s Chorvátskom. Tú musia schváliť všetky členské štáty a popri tom by sa zviezlo aj Írsko.
Proti tomu je však Veľká Británia, Švédsko, Poľsko i Česká republika. Obávajú, že schvaľovanie írskych výdobytkov v ich národných parlamentoch vyvolá novú debatu, aby si aj ich krajiny presadili výnimky.
Navrhujú preto jednoduchú medzinárodnú zmluvu podobnú tej, aká sa uzavrela s Dánskom po neúspešnom referende o Maastrichtskej zmluve v roku 1992.
Špeciálne labouristická vláda Gordona Browna čelí tlaku opozície, ktorá by Lisabonskú zmluvu najradšej zmietla zo stola. Konzervatívci sľubujú, že ak sa dostanú k moci ešte pred jej prijatím v celej dvadsať sedmičke, predložia text Britom na schválenie.
Po druhýkrát úspešne? Podľa posledných prieskumov by Íri v novom referende Lisabonskú zmluvu odobrili. Mnohí zmiernili svoj názor na úniu najmä po vypuknutí finančnej krízy.
Na smaragdovom ostrove panuje presvedčenie, že od ekonomickej katastrofy ho ochránil Brusel a spoločná európska mena euro.
Na výsledky írskeho referenda čakajú aj poľský a český prezident, ktorí s podpisom zmluvy otáľajú. To sú posledné hlavné prekážky na prijatie Lisabonskej zmluvy.