HAAG, BRATISLAVA. Ak Florence Hartmannovej niekedy napadlo, aké je to sedieť na lavici obžalovaných v Haagu, teraz má – hoc aj nechtiac – možnosť si to vyskúšať.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY), pre ktorý pracovala ako hovorkyňa, ju začal v pondelok súdiť za zverejnenie tajných informácií.
Hrozí jej sedem rokov
Hartmannová, 46ročná Francúzka, sa podľa obžaloby vo svojej knihe Mier a trest z roku 2007 a v článku z nasledujúceho roku dopustila pohŕdania súdom. Za to jej hrozí sedem rokov väzenia alebo pokuta 100tisíc eur.
Hartmannová mala odtajniť dve rozhodnutia tribunálu v procese so srbským exprezidentom Slobodanom Miloševičom. Haag podľa nej vydal príkaz nepublikovať dokumenty dokazujúce vinu Srbska za genocídu v Srebrenici. Belehrad ich mal Haagu poskytnúť pod podmienkou, že ich v procese s Miloševičom použije len tajne. Rozsudok nad exprezidentom nepadol, pretože v roku 2006 zomrel.
Obhajoba Haag obviňuje z útoku na slobodu slova. Informácie boli podľa nej zverejnené v médiách skôr, než kniha vyšla. „Sám tribunál odkazoval na tieto tajné rozhodnutia v niekoľkých verejných,“ povedal agentúre AFP jej právnik Guenael Mettraux.
Pred budovou tribunálu sa v pondelok na podporu Hartmannovej zišli demonštranti. Odovzdali petíciu, ktorú podľa ich webstránky podpísal aj slovinský exprezident Milan Kučan. „Proces je proti duchu ICTY,“ napísal pod petíciu niekdajší poradca tribunálu Norman Cigar.
Novinárov už potrestal
Bývalý prokurátor v Haagu Alex Whiting si však myslí opak. Pre agentúru AP povedal, že tento prípad má dokázať, že tribunál si stojí za rozhodnutiami o utajení. „Zvyšuje to dôveryhodnosť súdu,“ dodal.
Hartmannová pre tribunál pracovala v rokoch 2000 až 2006. Ten ju z úniku tajných informácií obvinil vlani v auguste.
Ak bude odsúdená, nepôjde o prvý takýto prípad. V minulosti tribunál potrestal štyroch novinárov za odhalanie identity chránených svedkov.