BUDAPEŠŤ. Extrémne pravicová strana Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik, spolok Maďarská garda, Mládežnícke hnutie 64 stolíc (HVIM) a ďalšie národné radikálne hnutia uzatvorili dnes v juhomaďarskom Segedíne dohodu o spolupráci.
Podľa tlačovej agentúry MTI predseda Jobbiku Gábor Vona pred šéfmi zúčastnených organizácií uviedol, že by chceli dosiahnuť silný maďarský národ v rámci hraníc, aj mimo nich.
Vona, ktorého strana získala v eurovoľbách tri mandáty, ďalej konštatoval, že Jobbik sa už pripravuje na predčasné voľby, ktoré by mali byť už v tomto roku.
Čestný predseda HVIM László Toroczkai povedal, že medzi organizáciami, ktoré uzatvorili dohodu o spolupráci, sú viaceré také, ktoré chcú zostať v anonymite.
Protivládna demonštrácia v Budapešti sa skončila bez incidentov
Protivládna demonštrácia v Budapešti, ktorej sa zúčastnilo niekoľko tisíc demonštrantov požadujúcich okamžité vypísanie predčasných parlamentných volieb, sa skončila po pochode účastníkov k parlamentu bez väčších incidentov. Demonštráciu sledovalo a pochod sprevádzalo niekoľko stoviek policajtov, okolie parlamentu hermeticky uzatvorili.
Demonštráciu nazvanú Posledná šanca, nech rozhodne ľud! zorganizovalo Fórum občianskeho zomknutia (CÖF), ktoré podujatie označilo za stranícky nezávislé. Po sobotňajšej výzve extrémne pravicovej strany Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik však prišli aj priaznivci Jobbik so straníckymi vlajkami.
Organizátori vyzvali na pokojný priebeh demonštrácie a požiadali, aby sa podujatia nezúčastnili uniformovaní gardisti.
Jeden z rečníkov povedal, že Maďari majú budúcnosť v Karpatskej kotline spolu s Maďarmi žijúcimi na utrhnutých častiach, teda s Maďarmi žijúcimi v susedných krajinách. Ďalší rečník kritizoval predchádzajúce vlády Ferenca Gyurcsánya a terajšiu vládu Gordona Bajnaiho za to, že vypredali Maďarsko.
Zakladateľ a hovorca CÖF Tamás Fricz pripomenul, že 19. júna 1991 opustil Maďarsko posledný sovietsky vojak, preto tento deň by mal byť vyhlásený za národný sviatok, za deň maďarskej nezávislosti. Vytýkal, že zmena režimu prebehla po dohode s nástupcami komunistov Maďarskou socialistickou stranou (MSZP) a dodnes krajine vládnu komunisti. Dav na to reagoval skandovaním: Súdruhovia koniec!.
Organizátori zdôraznili, že ak sa neuskutočnia predčasné voľby, na jeseň zorganizujú generálny štrajk.
Počas podujatia sa počet demonštrantov s národnými vlajkami a niekoľkými arpádovskými vlajkami rozšíril na niekoľko tisíc osôb, dav sa napokon vydal na pochod k parlamentu. Polícia zabezpečovala trasu pochodu. K menšiemu konfliktu došlo pri odchode davu z Námestia hrdinov, kde skupinka inzultovala posádku vozidla s malými deťmi, ktorá neumožnila prejazd demonštrujúcich motocyklistov.